Spolupráce nové politické strany Realisté Petra Robejška a investiční skupiny Penta, o které se týdny neoficiálně hovořilo, je zpečetěna. Jeden ze spolumajitelů Penty, Marek Dospiva, věnoval Realistům tři miliony korun. Peníze přišly na transparentní účet strany krátce před koncem roku.

Penta patří mezi největší investiční společnosti v České republice. Aktivní je však také v zahraničí. V České republice těmto investorům patří například řada nemovitostí, síť lékáren Dr. Max, Fortuna, Aero Vodochody, nebo vydavatelství Vltava Labe Media zahrnující portfolio časopisů a regionální Deník. V souvislosti s nákupem jednoho ze tří největších českých novinových vydavatelství Marek Dospiva v rozhovoru pro HN před časem prohlásil:  “Nebudu chodit kolem horké kaše. To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že pro kohokoli bude horší nás iracionálně napadat. To iracionálně bych podtrhl.” Marek Dospiva studoval na konci osmdesátých let v Moskvě a Pekingu. První kapitál se společníkem Jaroslavem Haščákem získal z dovozu textilu z Asie do Evropy. Investiční skupina má sídlo na Kypru, který je považován za daňový ráj. Nyní se investoři zřejmě rozhodli investovat i do politiky.

Politolog Petr Robejšek ohlásil před několika týdny vznik politické strany Realisté. Strana má podle jeho slov ambici stát se po letošních podzimních volbách nejsilnější pravicovou stranou v ČR. Robejšek žije trvale v Německu, známý je kritikou Evropské unie a naopak vlídnějším vztahem k Rusku. Na to také před několika dny narážel publicista a politik Petr Havlík v rozhovoru pro DVTV. Podle něj mají za stranou Petra Robejška stát Rusové. „Hlavním akcionářem Alfa banky je Michael Friedman, velmi vlivný prokremelský oligarcha. A Alfa banka teď zakládá novou politickou stranu v Čechách. To je uskupení pana Robejška. To nefinancuje jenom Marek Dospiva z Penty, ale zakládal to šéf správní rady Alfa banky Petr Šmída,“ řekl Petr Havlík.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora