Každý, kdo posledních pět let sleduje konání prezidenta Miloše Zemana, ví, že se jedná o člověka, který je schopen v podstatě každý týden přijít s ještě horší věcí, než byla ta předchozí. Od opilosti u korunovačních klenotů jsme se dostali k Rusnokově neústavní vládě či poklonkování autoritářům. Nyní tu máme nový majstrštyk: Podlézání komunistické strany včetně krásného oslovení „soudružky a soudruzi“.

Také znáte ty řeči o primitivním antikomunismu? Tak právě i ti, kdo u nás dlouhá léta bagatelizovali tento problém, jsou nyní spoluzodpovědní za současný vývoj. Extremisté se budou velmi pravděpodobně podílet na vládě a legitimizoval je nejvyšší ústavní činitel, který si ještě navíc bude činit nároky na to, aby mluvil do jejího složení.

Miloš Zeman je samozřejmě v našich dějinách v lecčem první. Nyní se ale bojovník proti neexistujících uprchlíkům stal průkopníkem v tom, že navštívil sjezd strany, která má na rukou krev čtyřicetileté minulosti. Po kamarádíčkování s rasisty z hnutí Svoboda a přímá demokracie je to další ostuda, další výsměch, kterého se nám z Pražského hradu dostalo.

Samozřejmě, Miloš Zeman se do dějin nezapíše vůbec ničím. Nijak nezlepšil naše mezinárodní vztahy, nebyl na jediné důležité akci a neudělal vůbec žádný státnický krok. Až se budeme na jeho působení dívat s odstupem let, zmizí i hořkost a zasmějeme se tomu, že někdo vyhrál volby tím, že propustil z vězení dvojnásobného vraha a chodil každý týden ke koktajícícmu moderátorovi.

Teď je to ale situace velmi frustrující a je to pochopitelné. Do vlasti se vrátil hrdina, kterého bychom si měli vážit: Josef Beran. A Zeman přesně v té chvíli řečnil na bolševickém setkání.

Je otázkou, proč člověku, který na tom není zdravotně dobře a který už vyhrál všechno, co mohl, i nadále stojí za to šířit pouze zlo, posměšky a nenávist. Je otázkou, proč se Miloš Zeman alespoň nyní nepřenese přes své osobní animozity a přes zálibu v dokazování těm, kdo ho nevolili, že může všechno.

Nezbývá než doufat, že příště už nebudeme mít prezidenta, který bude komunisty považovat za spojence.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora