Podle původního zjištění serveru iROZHLAS.cz ministerstvo obrany nařídilo odstranit ze služebních telefonů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch. Svým pracovníkům rozeslalo podrobný manuál, jak zjistil iROZHLAS.cz. „Jde o první konkrétní opatření, které resort provedl v reakci na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Software americké firmy ministerstvo podle registru smluv používá pro zabezpečení přístupu do interního informačního systému armády.“
„’Tento krok souvisí s doporučením kybernetického úřadu, na jehož základě nyní ministerstvo obrany – stejně jako jiné instituce – provádí analýzu rizik s cílem posílit bezpečnost informačních a komunikačních systémů,‘ potvrdil pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek.“
Software americké firmy VMware umožňuje ovládat služební telefony na dálku, takže ministerstvo je může na dálku smazat. „Je to taková poměrně mocná pojistka. Překvapuje mě proto, že nařídili smazat zrovna toto,“ řekl pro iROZHLAS.cz analytik a publicista Marian Kechlibar. Podle něj ale může existovt riziko, že někdo aplikaci pozměnil a pak by se dala třeba používat k získávání dat, což představuje riziko.
Na problémy s Huawei se upozorňuje již několik let. Píše o tom na serveru Sinopsis.cz sinolog Martin Hála: „Britská sigintová agentura GCHQ identifikovala již v roce 2011 blíže neurčené problémy se síťovými komponenty Huawei, jinak hojně využívanými britským telekomem. S těmito zjištěními seznámila podle zpráv z veřejných zdrojů své partnery v anglofonní zpravodajské alianci “Pět očí” (Five Eyes). V Británii poté vznikla speciální laboratoř k prověřování komponentů a technologií Huawei. Loni vydala veřejné prohlášení, že “nemůže zaručit” bezpečnost výrobků Huawei. Podobná laboratoř existuje i v Německu. Na její výsledky se teprve čeká.
V loňském roce proběhlo v Kanadě setkání ředitelů zpravodajských služeb zemí aliance “Pěti očí” (USA, Kanada, Velká Británie, Austrálie a Nový Zéland) speciálně k tématu Huawei a obecněji bezprecedentních hrozeb, které představuje pro demokratické země politika KS Číny pod vedením Si Ťin-pchinga… Od té doby bylo v těchto zemích vydáno několik varování a zákazů pro přístup společnosti Huawei k veřejným zakázkám, a zejména k budování sítí 5G, jež se mají v brzké budoucnosti stát základem “Internetu věcí” (IoT) a tedy páteří informatizovaných společností.“
„29. ledna 2019 byly v USA oficiálně zveřejněny hned dvě ožaloby proti společnosti Huawei a jejím představitelům: u soudu v New Yorku kvůli porušování sankcí proti Íránu a klamání amerických bank finanční ředitelkou společnosti Meng Wan-čou a v Seattlu kvůli průmyslové špionáži, konkrétně snaze ukrást technologii testovacího robota společnosti T-Mobile. Součástí obžaloby v Seattlu je také obvinění, že firma Huawei zavedla v roce 2013 systém odměňování svých pracovníků za informace zcizené od jiných společností po celém světě. Obě obžaloby mají celkem 23 bodů, jež mají dokládat systematické porušování zákonů v cizích zemích, kde společnost Huawei působí.“
V každém případě je dost důvodů být ohledně čínských technologií ostražití, protože je otázka, proč by Číňané nevyužili to, co využít mohou.