
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho šéf Andrej Babiš FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Kauza nemocničních zakázek, kterou spustila policie pod taktovkou Lenky Bradáčové, probíhá v režii ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Sám ji inicioval a dnes si neumí představit, že by ve funkci nadále působil trestně stíhaný ředitel nemocnice. Stejnou zásadovost však neprojevuje u obviněného premiéra.
[ctete postid=“204202″ title=“Babišovo vládnutí: Arogance moci a podrazy jako metoda koaliční spolupráce“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/DSC5847-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš názorně předvádí, jak si představuje svoje vládnutí. Opakovaně “ permalink=“http://forum24.cz/babisovo-vladnuti-arogance-moci-a-podrazy-jako-metoda-koalicni-spoluprace/“]204202[/ctete]
Vrchní státní zastupitelství v Praze rozjelo další mediálně efektní policejní razii zaměřenou na údajně zmanipulované veřejné zakázky. Policie zatýká, padají první obvinění a vazby. Spřízněným novinářům v čele s Ondřejem Golisem, který přešel na server iROZHLAS z Lidových novin i s jeho tradičně exkluzivními vazbami na pražské vrchní státní zástupce, proudí první řízené úniky informací z vyšetřování.
Mediální kauza
Policisté zasahovali v nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v několika dodavatelských firmách a advokátních kancelářích, ale i v domě bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské. Zadrželi ředitele obou nemocnic Františka Nováka a Roberta Zelenáka. Policisté mají povolení k domovní prohlídce i v desítkách domovů pro seniory a dalších sociálních zařízeních v Praze a Středočeském kraji.
Lenka Bradáčová pro server iROZHLAS uvedla, že bylo zahájeno trestní stíhání „pro zločin přijetí úplatku, pokusu o vydírání, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení“. V případu je zatím obviněno devět lidí a dvě firmy.
Ústřední postavou policejní verze klientelistických vazeb je severočeský podnikatel Tomáš Horáček, známý z minulosti jako „velrybář“ při nabírání fiktivních členů ČSSD. Do médií uniklo i první konkrétní obvinění, kdy měl ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák přijmout od cateringové firmy úplatek pět milionů korun za zakázku na stravování.
Opakuje se tak scénář podobný z jiných případů posledních let, kdy je výrazně medializována kauza, na kterou je upřen speciální zájem. O tom svědčí přímé angažmá Lenky Bradáčové a okamžité úniky z trestního řízení, které by mělo být podle zákona neveřejné. Tím samozřejmě není řečeno, že nemohl být spáchán trestný čin, jen v takových případech stále překvapují okolnosti a měření dvojím metrem.
Policejní zásah není překvapující
Především zaujme, jak na policejní razii reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který ani neskrýval, že ho rozsáhlá policejní šťára nepřekvapila.
„Dění kolem Nemocnice Na Bulovce policie sledovala již delší čas a je zřejmé, že tam za minulého vedení neprobíhalo vše v pořádku. Potvrzují se tak má podezření, kvůli kterým jsem před časem odvolal Andreu Vrbovskou. Dnešní policejní zásah pro mě není překvapující,“ uvedl Vojtěch na svém Twitteru v den spuštění razie.
Vojtěch skutečně odvolal ředitelku Bulovky letos v lednu, když jí vyčítal napojení na lobbistické skupiny. Za personální čistky ve vedení nemocnic byl jako ministr vlády bez důvěry kritizován, a dnes prožívá jistou satisfakci.
V případě obvinění musí odejít
Dokonce šel ještě dál, když se vyjádřil na adresu nástupce Vrbovské Františka Nováka, rovněž zadrženého policií, kterého pověřil řízením nemocnice. „Nedokážu si představit, že by pan Novák v této pozici nadále působil. Pokud by byl zadržen a je trestně stíhaný a podezřelý ze spáchání trestného činu, tak tam to je na to, aby došlo ke změně,“ uvedl.
Novák byl později propuštěn a zatím není jasné, jestli bude trestně stíhaný. Nicméně ministr zdravotnictví vlády, která sama sebe ráda nazývá „protikorupční“, se trochu zapomněl, když projevil takovou razanci k ředitelově osudu. Jeho působení ve funkci si v případě obvinění neumí představit, aniž by tušil, jestli ho policie z něčeho podezírá.
Nelíbí se mi medializace Čapího hnízda
Jinak se však vyjadřoval na adresu trestního stíhání předsedy vlády Andreje Babiše. „Nelíbí se mi, jak je kauza Čapí hnízdo medializovaná, řeší se věc, která není před soudem,“ stěžoval si Vojtěch počátkem ledna v rozhovoru pro portál Seznam.
Podivné jsou i jiné souvislosti kauzy nemocničních zakázek, včetně jejího načasování, které může odvádět pozornost od jiných aktualit. Policie a vrchní státní zastupitelství ji otevřely krátce po jmenování druhé Babišovy vlády, kterou provází několik skandálů, včetně nevydařeného nástupu nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé.
Současně se znovu vynořil problém s Čapím hnízdem, kdy společnost Imoba „dobrovolně“ vrátila dotaci 50 milionů korun a tváří se, že tak učinila přesto, že nic nespáchala. Jenže pokud by vlastník luxusní farmy dotaci nevrátil, hrozila by mu vysoká pokuta a mohl by zaplatit dvojnásobek.
Není to poprvé, co vznikají otazníky, proč tento typ kriminality dozoruje vrchní státní zastupitelství. Primárně se má zabývat trestními případy s potenciální škodou nad 150 milionů korun, což zatím nic nedokazuje. VSZ Praha se iniciativně ujímá případu, na jehož počátku bylo tvrzení ministra zdravotnictví, ačkoli není věcně příslušné řešit zvýhodňování ve veřejné soutěži, náležející okresním státním zastupitelstvím.
Dvojí intenzita nasazení
Nasazení Lenky Bradáčové ostře kontrastuje s vyšetřováním Čapího hnízda, nad kterým má dohled, kde žádné, tím méně medializované policejní razie a domovní prohlídky neproběhly. Dozor v této věci sice provádí městské státní zastupitelství, ale to má Bradáčová pod palcem a může leccos v trestním procesu iniciovat.
[ctete postid=“202423″ title=“Bradáčová chce rozdělovat média na správná a špatná. Babišova jsou jistě ta správná“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Bradáčová-Lenka-385×230.jpg“ excerpt=“Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se pustila na velmi tenký led. Na “ permalink=“http://forum24.cz/bradacova-chce-rozdelovat-media-na-spravna-a-spatna-babisova-jsou-jiste-ta-spravna/“]202423[/ctete]
V neposlední řadě je zajímavé, že si pražská vrchní státní zástupkyně nedávno postěžovala na „neseriózní“ a nekontrolované úniky informací z vyšetřovacích spisů do médií. Stalo se tak na konferenci Karlovarské právnické dny zaštítěné Soudcovskou unií a sponzorované Agrofertem. Média rozdělila na „odpovědná“ a „neodpovědná“ a varovala použitím zásahů proti redakcím soukromých webů, pokud budou porušovat presumpci neviny a zasahovat do soukromí obviněných osob. Jak vidno, v některých případech to neplatí.
Zatím se nelze zbavit dojmu, že aktuální kauza vyhovuje zejména ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, který se potřebuje uvést jako „zásadový“ bojovník proti korupci (ve skutečnosti jen velmi selektivní), a Lence Bradáčové, která znovu dala v pravý čas vědět, že se s ní musí počítat.