Miroslav Kalousek byl dnes zvolen novým předsedou TOP 09. V tajné volbě získal dopoledne hlasy 148 delegátů stranického sněmu ze 171, tedy podporu 86 procent. Kalousek byl jediným kandidátem na nového stranického lídra. Nahradí Karla Schwarzenberga, který se rozhodl odstoupit kvůli vysokému věku a zdraví. Schwarzenberg Kalouska doporučil jako svého nástupce. Po zvolení Kalousek podpořil do volby prvního místopředsedy poslance Marka Ženíška.
Kalousek delegátům poděkoval za silný mandát. „Jak silný je, tak silný je to závazek a tak silná je to odpovědnost,“ uvedl. Současně poděkoval Schwarzenbergovi, který se stal čestným předsedou TOP 09. „Pro nás vždy bude nezpochybnitelnou mravní autoritou,“ konstatoval. Oba politici dostali za velkého potlesku kytice.
První prosbou, kterou Kalousek vyslovil směrem k jednacímu sálu, byla žádost o podporu Ženíška. Ten jako jediný kandiduje do funkce prvního místopředsedy.
V padesátiminutovém volebním projevu Kalousek zdůraznil, že Česko čelí bezprecedentnímu útoku na svobodnou společnost. Je podle něj třeba zabránit oligarchizaci společnosti a vládě „jediného osvíceného generálního ředitele“ obklopeného polistopadovými rozvědčíky, tedy vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Varoval také před rostoucími imperiálními ambicemi Moskvy. Pomoci podle něj může aktivní přístup a směřování země k „tvrdému jádru EU“. Voličům chce Kalousek nabídnout kapitalismus pro střední třídy.
Základní biografická data předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska:
17. prosince 1960 – narodil se v Táboře.
1984 – Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, ve stejném roce vstoupil do Československé strany lidové (předchůdkyně KDU-ČSL).
Únor 1990 – Po šesti letech, kdy pracoval v gumárenském podniku Mitas Praha jako technolog a vedoucí investičního útvaru, se stal státním úředníkem. Nastoupil do odborného útvaru místopředsedy české vlády, od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády.
Leden 1993 – Stal se ekonomickým náměstkem ministra obrany, ve funkci vydržel do ledna 1998. Kalouskovo působení na ministerstvu, kde zodpovídal za rozpočet a akvizice, dodnes zmiňují jeho kritici.
20. června 1998 – za lidovce byl poprvé zvolen poslancem, členem Sněmovny je dodnes (s výjimkou přestávky mezi srpnem a říjnem 2013 po rozpuštění horní komory); od roku 2010 kandidoval za TOP 09, naposledy byl zvolen v říjnu 2013.
26. května 1999 – byl zvolen místopředsedou KDU-ČSL, ve funkci zůstal do dubna 2001.
17. července 2002 – stal se předsedou vlivného rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, rezignoval v březnu 2005 kvůli kauze kolem bytu jeho tehdejší manželky. Později působil ve stejném výboru jako místopředseda.
Listopad 2002 – byl zvolen zastupitelem města Bechyně, v zastupitelstvu působil dvě funkční období do roku 2010.
8. listopadu 2003 – byl zvolen předsedou KDU-ČSL. Na předsednickou funkci rezignoval v srpnu 2006 poté, co se ve straně zvedla vlna odporu proti jeho rozhovorům s ČSSD o vládě, která by se musela opírat o komunisty.
Srpen až září 2006 – krátce působil jako šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL.
9. ledna 2007 – Byl poprvé jmenován ministrem financí, a to v koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS). Ve funkci skončil spolu s celým kabinetem v květnu 2009.
Červen 2009 – opustil řady KDU-ČSL a stál u zrodu nové politické strany TOP 09. V listopadu 2009 byl zvolen jejím prvním místopředsedou.
13. července 2010 – byl podruhé jmenován ministrem financí, tentokrát v koaličním kabinetu Petra Nečase (ODS). Také v tomto případě ve funkci skončil s celou vládou, a to v červenci 2013.
Únor 2012 – po 28 letech manželství se rozvedl s manželkou Radkou, s níž má dvě děti.
27. listopadu 2013 – byl zvolen předsedou poslaneckého klubu TOP 09, ve funkci nahradil Petra Gazdíka. Předtím se neúspěšně ucházel o funkci místopředsedy Sněmovny.
29. listopadu 2015 – sněm podle očekávání zvolil Kalouska předsedou TOP 09. V čele strany nahradil Karla Schwarzenberga, který se stal čestným předsedou TOP 09.