Kult osobnosti Vladimíra Putina dosáhl během posledních dvou desetiletí značné intenzity. Ženy mu vyznávaly lásku, muži obdiv, popoví zpěváci ho oslavili ve svých písních. Minulý měsíc však vesnice Ocho Ozerje v Kurganské oblasti všechny překonala. Byl tam odhalen památník „Služba vlasti“, který byl věnován Putinovi.

Původně vypadal tak, že Putinova socha stála za pultíkem s prezidentským znakem. Na soše umělkyně Olga Krasnošeina pracovala šest měsíců. Za bronzovým Putinem a pod vlajkami carského Ruska, SSSR a Ruské federace byla vyvedena velká mapa Ruska, která zahrnuje Krym, ale vynechává Kaliningrad a Kurilské ostrovy.

Když byl však památník formálně odhalen 29. května, Putinova socha vysoká 3,5 metru tam nebyla.

Poslanec Dumy Alexandr Iltjakov, který stál za vztyčením monumentu, nabídl dvě možná vysvětlení. 1. Jde o to, aby nevypukla nějaká celostátní soutěž mezi ruskými městy, kdo by postavil velkolepější Putinův monument. 2. Putin uvolnil prostor návštěvníkům, aby se mohli za pultík postavit sami. (Je také ještě možnost, že se Kremlu monument nelíbil.)

V každém případě je celá záležitost poněkud nepříjemná. Vzbuzuje dojem, že je snad Putin odstranitelný nebo nahraditelný. Tak šílenou myšlenku snad nikdo ve své hlavě chovat nemohl. V každém případě by bylo dobré pohlídat, co budou lidé, pokud si troufnout se za pultík postavit, odtamtud vykládat.

Zpracováno podle meduza.io a rusletter.com.

 

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora