Patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve, bránil exorcismus jako užitečnou praxi pro léčení lidí, kteří trpí různými problémy duševního zdraví.

Odstranění démonů by mohlo pomoci v případech, kdy profesionální psychologičtí poradci selžou, citovala ho v pondělí tisková agentura RIA Novosti.

Vyškolení psychiatři se často setkávají s případy duševních chorob, které nelze z vědeckého hlediska vysvětlit, řekl Kirill během své návštěvy kláštera ve Velkém Novgorodě.

Patriarcha udeřil na skeptiky, kteří nazývají církevní tradici vyhánění démonů za „nevědeckou“ a zdůrazňuje, že „démonická moc je skutečná a kdokoliv se může stát obětí, pokud ho nechrání církev“.

„Každý, kdo byl někdy přítomen exorcismu, byl svědkem toho, jak kněží často porážejí tyto hrozné síly zla,“ řekl Kirill.

Pokud by měl patriarcha pravdu, bylo možná dobré, aby začal nejdříve u sebe a svých bližních. Jako pravděpodobný agent KGB (v každém případě osoba v její přízni) byl démonickým silám docela blízko, stejně jako pán, který teď vymetá kostely a líbá ikony, tedy Vladimir Putin, důstojník KGB.

Od sedmdesátých let stoupal v hodnostech a mohl jezdit na Západ, což KGB nedovolila každému. Něco za něco. „Lyžoval v Alpách dříve, než politická elita vytáhla nohy z Ruska,“ říká Dmitrij Sverdlov, který působil jako kněz, ale rozešel se s církevní institucí za kritizování patriarchova postoje v roce 2012, když vypukl skandál s Pussy Riot. Církev se tehdy zachovala dost nemilosrdně, bylo by křesťanské, kdyby vyjádřila nějaké přání, aby se s dámami, které se konec konců dopustily jen výtržnosti, zacházelo shovívavěji a nemusely jít do lágru.

Patriarcha je také zřejmě posedlý mamonem. Měl tak luxusní hodinky, že mu je jeho úřad nechal na fotografii vyretušovat, jen se opomenulo, že mají na patriarchátu tak naleštěný stůl, že se na něm ruka s hodinkami odráží, a tak to tam na fotce trapně zůstalo.

To hlavní, co by se mělo z Kirillovy církve vymítat, je její spojení s kremelským trůnem. To je sice v Rusku tradice, ale žijeme v 21. století. Sám Kirill se postupem času změnil z člověka, který, ať byl, jaký byl, poznal západní způsob života a stýkal se s křesťany na Západě, což je pro některé konzervativní pravoslavné odpadlictví, v protizápadního konzervativce. Teď mluví o své deziluzi ze Západu a stejně jako Putin chce hájit tradiční hodnoty. Zatím se to moc nevede, země je dost v rozkladu. Pravda, církvi se ekonomicky dost daří.

Zdá se, že jediný exorcismus, který stojí za zmínku, provedly Pussy Riot („Bohorodičko, vyžeň Putina“), ale ještě by to chtělo dotáhnout do konce. Jenže kde najít nějakého kněze, který nebude posedlý, když známky posedlosti jeví sám patriarcha? A pokud není, kdy začne vyhánět démony z Putina a Medveděva?

Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora