V kauze odvolání Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů nejde tak o člověka, který ze své funkce odchází, ale daleko víc o způsob, jakým k jeho konci v důležité funkci došlo. Andrej Babiš totiž zkrátka odstranil člověka, který mu vadil, protože neposlouchal rozkazy a patrně i znamenal bezpečnostní riziko nejen pro předsedu hnutí ANO, ale i pro jeho byznys.

Odejděte sám, nebo to bude s ostudou, vyhrožoval Babiš Murínovi, když mu vysvětloval, že je v jeho vlastním zájmu opustit funkci šéfa GIBS. V této situaci se šéf inspekce o nepříjemných setkáních s premiérem, která měla zůstat přísně utajená, svěřil médiím. Logicky by to mělo znamenat, že Babišova nátlaková hra musí skončit, protože už o ní každý ví a politik s velkým mocenským apetitem přišel o moment překvapení.

Omyl. Babiš málokdy drží slovo, ale když se jedná o výhrůžky, dává si záležet, aby svůj „slib“ splnil. A tak si Michal Murín dosyta užil, jak to vypadá, když se agrobaron někomu věnuje. Jako obvykle samozřejmě pomohla i média, která Babiš „nevlastní“ a pomocnou ruku podal i Jaromír Soukup, který se rád přidá k honbě na kohokoliv, koho mu zadá trio Zeman-Okamura-Babiš.

Murín nevydržel, neustál to. Bůhví, co na něj politik, znalý praktik StB, věděl, co chtěl použít. To se sotva někdo dozví, příjemné to totiž zřejmě nebude a exšéf GIBS si to rád nechá pro sebe.

Jde však o úplně jinou věc. Jak může premiér bez důvěry poslanecké sněmovny udělovat někomu kázání o tom, že je nedůvěryhodný? Řídí se snad Babiš podle hesla „Podle sebe soudím tebe“? Zřejmě ano a je skandální, že na tuto hru muže, který je obviněný z dotačního podvodu a vyšetřuje ho policie, dokáže kdokoliv přistoupit.

Je sice hezké, že poslanci ANO, KSČM a SPD mají nyní pocit, že si mohou dovolit, co se jim zlíbí, ale měli by si všichni do jednoho uvědomit, že příště mohou být na řadě oni. Stačí si vzpomenout na Radmilu Kleslovou, která si také myslela, že je Babišovou pravou rukou, kterou nikdy nezradí a společně budou budovat stát podle svých komunistických představ.

Stejně tak by se všichni, kdo nyní pomáhají získat Babišovi absolutní moc, měli podívat, jak dopadl Robert Pelikán. Věrný advokát svého vůdce, který byl ve výsledku přesvědčen, aby to raději vzdal sám. Podobný osud čeká na každého, kdo si myslí, že s Babišem bude jednat jako rovný s rovným. Oligarcha je ovšem rovnější, na to pozor.

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora