Andreji Babišovi se to podařilo. Michal Murín končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů přesně tak, jak si premiér v demisi přál. Nátlak to byl velký a soustředěný a Lidové noviny odvedly efektivní práci, za kterou jistě dostanou pochvalu od svého obmyšleného majitele.

To, že Murín ze své funkce odchází, je ale jasným vzkazem sociální demokracii: Pokud akceptují Babiše na křesle předsedy vlády, je úplně jedno, kdo získá nebo nezíská vnitro, šéf hnutí ANO bude uplatňovat svůj vliv vůči jemu nepohodlným lidem tak, jako to dělá doteď.

Babiš slíbil Murínovi, že pokud neskončí, přijde skandalizace. Jasně předvedl, že může pohodlně ukázat na kohokoli a vystavit ho enormnímu tlaku, který vydrží málokdo. A nemusí to být jen vedoucí bezpečnostních složek, o které momentálně jde, ale velmi jednoduše se dá zlikvidovat nepohodlný ministr nebo náměstek.

Na poslední chvíli se zdálo, že ČSSD má rozum: Jan Hamáček a Jiří Zimola pochopili, že se s Andreje Babišem vyjednávat nedá a že žádné dohody neplatí. Teď se k vyjednávání vracejí, přestože situace je stále stejná: Majitel Agrofertu má opravdu velké možnosti, jak se někoho efektivně zbavit, a rozhodně se nijak nerozpakuje jich využívat.

Opravdu tedy kývnou na „odborníka“ na vnitru, ale trestně stíhanému majiteli dvou zásadních novin nechají místo premiéra, tedy toho, kdo ve výsledku rozhoduje?

Opravdu budou doufat, že existuje jakákoli možnost, že bude Babiš dodržovat dohody a sliby, a to včetně toho, že nebude využívat své hlasovací koalice s SPD a komunisty?

Murínův konec by i těm nejvíce naivním a funkcechtivým členům ČSSD měl ukázat, že jít s Babišem do vlády je politická a kariérní sebevražda.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora