Zakázka na výstavbu elektrárny v Kyrgyzstánu je skandální, alespoň tak to vidí tamní média. Hospodářské noviny píší dokonce o tom, že společnost nedoporučovali diplomaté, protože  neexistují žádné důkazy o tom, že by „eseróčko“ úspěšně realizovalo nějaké kontrakty v zahraničí. Pražský hrad mlží, Vratislav Mynář, který za firmu lobboval, se vymlouvá, Jiří Ovčáček se rozčiluje a všechno hází na zlé novináře. Koho ale mohou pochybné kroky lidí kolem Miloše Zemana překvapovat?

Dopis, kterým se Mynář přimlouval za v oboru naprosto neznámou firmu, byl odeslán na hlavičkovém papíře Kanceláře prezidenta republiky 8. září 2016 a celý jej zveřejnil server Neovlivní.cz, stejně jako rozhovor s prezidentovým kancléřem, toho času stále bez prověrky, v němž zaznělo: „Udělal jsem, co jsem udělal. Udělal jsem to pro dobro české firmy a nic jsem z toho neměl. Budu si ale muset dávat zjevně větší pozor, když vidím, co se z toho dělá.“

Svého kolegu samozřejmě srdnatě brání hradní mluvčí. Jako vždy – je to kampaň. „Část médií v ČR vede kampaň proti české firmě v Kyrgyzstánu. Činí tak v zájmu konkurence, která chce obří zakázku?“ ptá se například Ovčáček na svém Twitteru. Důkazem, že je všechno v pořádku, má být i to, že Ovčáček v červnu o prezidentské cestě do Astany informoval – není jasné, zda podezřelá jednání obvykle zatajuje, ale to už neřekl.

Liglass Trading sídlící nedaleko Železného Brodu dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu podepsal počátkem týdne za přítomnosti prezidenta Atambajeva. Podle serveru HydroWorld.com se týká elektráren Akbulun a Naryn 1 a zahrnuje i výstavbu deseti menších jednotek pro výrobu elektřiny z vodních zdrojů. Česká firma má vynaložit zhruba 37 milionů dolarů (téměř 850 milionů Kč) na koupi podílu ruské firmy RusGidro ve společnosti ZAO Verchně-narynskije GES, která má projekt na starosti. Náklady na výstavbu elektráren se původně odhadovaly na 400 až 700 milionů dolarů (zhruba devět až 16 miliard Kč).

Firma ale nikdy nic podobného nedělala, není v oboru známá a je tak zjevné, že její úspěch byl přímo navázán na intervenci z Pražského hradu. U Miloše Zemana a jeho přátel nic neobvyklého.

Revue Forum Banner

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora