Asi 3000 lidí vyšlo včera podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoce prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení.

„Bok po boku proti fašismu,“ skandovalo podle AFP asi 2000 lidí ve čtvrti Kadiköy v asijské části Istanbulu. Namířeno měli k sídlu ústřední volební komise. Právě ta učinila během referenda sporné rozhodnutí, že se budou do výsledků započítávat i hlasovací lístky bez oficiálního razítka.

Nedostatečně orazítkovaných hlasů je podle opoziční strany asi tři miliony, což by stačilo ke zvrácení výsledku. Zastánci ústavních změn totiž zvítězili asi o 1,3 milionu hlasů.

Další asi tisícovka protestujících vyšla v pondělí večer do ulic ve čtvrti Beşiktaş, v evropské části Istanbulu. Nesli mimo jiné hesla jako „Ne, my vyhrajeme“ a skandovali „zloděj, vrah, Erdogan“. Podle agentury AFP jim lidé z okolních domů z oken vyjadřovali podporu mimo jiné tím, že bouchali do hrnců a pánví.

Ve třech největších městech Turecka, jimiž jsou Istanbul, Ankara a Izmir, zvítězili v nedělním referendu odpůrci změn ústavy.

Prezident a jeho příznivci hájí změnu parlamentního systému na systém prezidentský tím, že to přinese Turecku stabilitu a prosperitu. Oponenti se obávají, že to povede k autokratické vládě jednoho muže.