Někteří čeští europoslanci hlasovali ve středu pro doporučení Evropského parlamentu, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli „vážnému ohrožení hodnot Evropské unie“. Už začalo označování těchto lidí za zrádce. Podle Andreje Babiše patří ke zrádcům třeba europoslanci zvolení za ANO Telička a Ježek a s ostatními „chce mluvit“. „My ty hodnoty máme, a jestli někdo říká něco o Polsku a Maďarsku a říká, že já jsem ohrožení demokracie, potom se tomu musím smát,“ sdělil Babiš. Když se Babiš něčemu směje, měli bychom zpozornět.
Vyslovil se i Zeman ve své oblíbené a vůči němu servilní TV Barrandov: „Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem.“
Jak se do věci vložily takové známé demokratické kapacity, vyplatí se podívat, o co vlastně jde.
Pro doporučení hlasovalo 448 zákonodárců, 197 bylo proti. Česko má v Evropském parlamentu 21 zástupců a pro usnesení jich hlasovalo devět: Dita Charanzová, Martina Dlabajová (ANO), Petr Ježek, Pavel Telička (nestraníci zvoleni za ANO), Stanislav Polčák (STAN), Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina (TOP 09) a Miroslav Poche (ČSSD). Proti byli všichni tři europoslanci EP za KDU-ČSL, všichni tři europoslanci KSČM, dva za ODS, Jan Keller (ČSSD) a Jiří Payne (Svobodní). Zdržel se Pavel Poc a hlasování se nezúčastnila Olga Sehnalová (ČSSD).
Co se vlastně Maďarsku vytýká?
Podle maďarského premiéra Viktora Orbána je to odveta za postoj Maďarska k otázce migrace. To je ale jen část problému. Je fakt, že v červnu maďarský parlament schválil balíček protiimigračních zákonů, kde se mluví trestech za podporu nelegální migrace. Uvaluje se také 25 procent daně na organizace, které podporují migraci. Evropská komise v červenci poslala kvůli těmto zákonům Maďarsko před Evropský soud. Jde o to, že zákony například umožňují časově neomezenou detenci místo doby omezené na čtyři týdny. Maďarsko také neumožňuje podávání žádostí o azyl, protože příchozí jsou dopraveni ven za hranice i v případě, že chtějí o ochranu požádat.
Další věcí je, že bude v případě potřeby možno zákony vykládat dosti pružně, podle toho, co se bude považovat za „podporu migrace“. Bude leták s informacemi pro uprchlíka podpora migrace? Nebo potraviny?
Nejde ale jen o to. Evropské komisi se loni také nelíbily maďarské zákony o vysokých školách a nevládních organizacích. Komise soudí, že nepřiměřeně omezují provoz univerzit z unijních i neunijních zemí a nejsou v souladu s předpisy Evropské unie a že jsou v rozporu i s právem na akademickou svobodu, právem na vzdělávání a svobodou podnikání. V zásadě je zřejmé, že zákony směřují proti osobě, kterou Orbán považuje za arcinepřítele, a tou je finančník George Soros a jeho Středoevropská univerzita (CEU).
Maďarsko má také problémy se svobodou slova. Rozhlas a televize jsou pod kontrolou vládnoucí strany Fidesz. Pak se samozřejmě volby vyhrávají snadněji, zvláště když v zemi zmizela velká média, která by se zabývala podezřeními na korupční jednání současné vládní garnitury. Probíhají různé kšeftíky a jen na kampaň proti Sorosovi se z peněz občanů dala v přepočtu miliarda korun a peníze končily u osob Orbánovi blízkých. Asi naše země – naše pravidla.
Orbánovi stoupenci argumentují, že Orbán byl demokraticky zvolen, ale už se opomíjí, že ve volbách dostal těsně pod 50 procent hlasů, ale volební systém, který si vytvořil, mu umožnil v jednokomorovém parlamentu obsadit dvě třetiny křesel a dosáhnout tak na potřebnou ústavní většinu. Není celkem nic, co by brzdilo Orbánovu moc. Překáží už jen závazky Maďarska přijaté jeho členstvím v Evropské unii.
A kdyby byl někdo na pochybách, proč není Orbán a jeho styl považován za úplně OK, stačí si přečíst, co zcela vážně pronesl: „Dnes je hitem v myšlení pochopení systémů, které nejsou západní, nejsou liberální, nejsou to liberální demokracie, ba možná ani demokracie, a přesto činí národy úspěšnými. V mezinárodních analýzách dnes září hvězdy, jako je Singapur, Čína, Indie, Rusko nebo Turecko… Poté, co se odpoutáme od dogmat a ideologií přijímaných v západní Evropě a staneme se na nich nezávislými, pak vyhledáme, pokusíme se nalézt takovou formu zorganizování společenství, takový nový maďarský stát.“
Ještě nějaké pochybnosti?
Poslanec ODS Jan Skopeček je k výsledku hlasování taky kritický. Na Twitteru napsal: „Jsem rád, že ve Sněmovně dnes řada poslanců včetně ODS odsoudila včerejší hlasování EP proti suverénímu Maďarsku. Podobné kroky prohlubují příkopy a konflikty mezi starými a novými členskými státy EU. Pokud bychom se dnes nezastali Maďarska a Polska, další útok bude mířit na nás.“
Vznika už i jakási Deklarace nezávislosti České republiky, kde se jako signatáři uvádějí Benjamin Kuras, Jiří Hynek a Petr Mach. Hřímá se tam: „Rozhodnutí o rozvoji naší země musí vždy přijímat v prvé řadě Česká republika. Nesouhlasíme s povinným přejímáním směrnic, norem či mocenských diktátů, ať již jdou z Bruselu, Berlína, Paříže, nebo třeba Washingtonu, Moskvy či Pekingu. My musíme rozhodovat, jaké u nás budou platit zákony, tradice, kulturní i náboženská pravidla. My máme právo a odpovědnost určovat, v jaké společnosti žijeme a naše děti vyrůstají.“
Je příznačné, že Moskva, Peking a Brusel jsou tu postaveny na stejnou úroveň.
Babišova loutka Jaroslav Plesl zase napsal, že Maďary nikdo nezlomí a připomenul rok 1956.
Jiří Ovčáček si utvítnul: „Nastal čas vyjádřit jasnou podporu Maďarsku. Hodnoty EU neohrožuje Budapešť, ale právě pokusy trestat členské země, pokud se Bruselu nelíbí výsledky demokratických voleb.“ Nějak si nevšiml, že Evropský parlament je demokraticky zvolený, ale to bychom u této osoby chtěli všímavost dost nadprůměrnou.
A tak bychom mohli pokračovat. Je to skutečně zvláštní souznění duší, kde se vedle sebe vyskytnou Zeman, Babiš, komunisté, ODS, lidovci, Svobodní, Jan Keller, Plesl a občan Ovčáček a všichni jsou na straně národoveckého, autoritářského a kleptokratického režimu v Budapešti. Máme to snad pochopit tak, že by jim něco podobného nevadilo ani u nás? Zeman už si Ústavu vykládá po svém, Babiš si média dokoupil a senát se mu nelíbí, pro další je Evropská unie žalář národů. A všechno jsou to bojovníci za svobodu. Pěkné.