Česká republika má novou šéfku protidrogové politiky Jarmilu Vedralovou, podléhající přímo premiérovi. Bude mít na starosti boj proti drogám, alkoholu a kouření. Je stoupenkyní státních represí. Oznámila už, že chce zdražit pivo a omezit dostupnost alkoholu. Nadhodila tak třaskavé téma.
[ctete postid=“207881″ title=“Ministr Toman chce omezit dovoz zahraničních potravin. To už tady bylo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/04/Miroslav-Toman-385×230.jpg“ excerpt=“Ministr zemědělství Miroslav Toman představuje svoje nové plány. Po auditu církevních “ permalink=“http://forum24.cz/ministr-toman-chce-omezit-dovoz-zahranicnich-potravin-to-uz-tady-bylo/“]207881[/ctete]
Premiér Andrej Babiš jmenoval novou národní protidrogovou koordinátorku, jejíž kanceláře sídlí na Úřadu vlády. Po odchodu jejího předchůdce Jindřicha Vobořila vyhrála výběrové řízení. Volba dosavadní dlouholeté úřednice ministerstva zdravotnictví Jarmily Vedralové však vyvolala pozdvižení, a to nejen v samotném vládním protidrogovém odboru, čítajícím třicet pět lidí. Část z nich uvažuje o odchodu.
Babiš si umyl ruce
„Je to nejhorší možná volba, která mohla být,“ reagoval Vobořil, který se postavil do čela jejích kritiků. Podle něj byla Vedralová nejslabším kandidátem. Sám se nedopátral, proč zvítězila zrovna ona. „Komisí prošli všichni kandidáti, pan Babiš zase říkal, že s tím nemá nic společného. Nevím, kdo ji vybral,“ uvedl. Premiér se však už nyní nemůže donekonečna vymlouvat a za jmenování těchto lidí nese přinejmenším politickou odpovědnost.
Odborná sféra spíše očekávala, že uspěje šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti a mezinárodně uznávaný expert Viktor Mravčík. Také je však pravdou, že Vobořil měl s Vedralovou, jež má na ministerstvu na starosti stejnou problematiku, dlouhodobé spory.
Specializovaný portál Zdravotnický deník navíc nedávno přinesl informaci, že Vedralová čelí kritice ještě z doby jejího působení v pozici ministerského rady za netransparentní pravidla přidělování peněz na protidrogovou politiku a chybějící zajištění financí na tuto oblast.
Vedralová je členkou ČSSD, nicméně její celkový přístup je v souladu se záměry Babišova protežovaného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Resort tak v daném oboru zcela jistě posílí svůj vliv. Už dříve se spekulovalo o tom, že Andrej Babiš hodlá inkriminovaný vládní odbor přesunout pod ministerstvo zdravotnictví, a toto by byl první krok.
Pivo je zbytečně levné
Podstatné však je, co lze od nové protidrogové koordinátorky, jež se podílela na vypracování i na evropské poměry tvrdé verze protikuřáckého zákona, očekávat. Mnohé naznačil její rozhovor pro server Lidovky.cz (2. 8. 2018).
Vedralová chce do konce roku vládě předložit novou národní strategii protidrogové politiky. Za jeden z hlavních problémů považuje „celospolečenskou toleranci alkoholu“. Jak sama říká, „bude těžké s tím bojovat, nicméně to považuji za výzvu“. Jaké zbraně chce v tomto boji nasadit?
„Když to přeženu, alkohol na nás ze všech stran ,skáčeʻ. Cenová i místní dostupnost alkoholu je bohužel neadekvátní. Například pivo je oproti nealkoholickým nápojům zbytečně levné,“ tvrdí Vedralová.
Na dotaz, zda se neobává tlaku lobbistů, pokud by přišla s návrhem na zdražení piva zvýšením spotřební daně, reagovala odhodlaně: „Já zájmy takových lidí chápu, je jejich prací bojovat za svou věc. Nicméně musím říct, že se jich nebojím. Není skutečně normální, aby voda v restauraci stála více než pivo.“
Zájmy zákazníka se ztrácejí
Nějak se však vytratily zájmy zákazníka, nemluvě o hostinských a obchodnících. O ty jde minimálně v případě nové posily státní byrokracie Vedralové až v poslední řadě. Vláda si podobnými plány zahrává s přízní svých hlavně nízkopříjmových voličů.
V programovém prohlášení vlády, které šéfka protidrogové politiky zřejmě nečetla, je naopak populistický návrh na snížení DPH na točené pivo. Sice by fakticky snížení ceny piva nepřineslo, ale na papíře to vypadá hezky. Jak národní koordinátorka koordinuje tyto protichůdné záměry, zatím zůstává záhadou.
Spotřeba piva klesá
Češi jsou sice národem pivařů a v tomto směru vedou evropské tabulky, ale jeho spotřeba na osobu v posledních letech paradoxně klesá. Podle statistik Českého svazu pivovarů a sladoven čeští zákazníci loni vypili nejméně piva minimálně za posledních padesát let. Roční spotřeba klesla na 138 litrů piva na osobu (meziročně o pět litrů), přičemž ještě v roce 2003 dosahovala 161 litrů.
[ctete postid=“208008″ title=“Potvrzeno. Na místa šéfů GIBS a policejní centrály nastupují Babišovi muži“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Dragoun-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš dosáhl další kýžené mety k ovládnutí bezpečnostních složek. “ permalink=“http://forum24.cz/potvrzeno-na-mista-sefu-gibs-a-policejni-centraly-nastupuji-babisovi-muzi/“]208008[/ctete]
„Je to určitě nejméně v historii. Je to způsobené hlavně propadem ve spotřebě čepovaného piva,“ dodává k tomu předseda svazu František Šámal. Na restaurace téhož roku dopadlo několik byrokratických opatření předchozí vlády najednou. Mimo jiné šlo o zavedení EET a také vstoupil v platnost protikuřácký zákon, který podle Šámala vyvolal odliv části zákazníků.
Výsledkem je nový trend, že Češi pijí pivo více doma, stále častěji z pet lahví a plechovek, a méně chodí do hospod a restaurací. Tím státní byrokracie poškodila podnikání celého pohostinského sektoru, a to bez jakékoli náhrady. A teď chce klíčová vládní úřednice pivo zdražit a regulovat dostupnost alkoholu. Je to pro ni výzva.
Jak? Bude zavedena jakási prohibice a alkohol bude prodáván jen v některých prodejnách? To se ještě uvidí, nicméně plány Jarmily Vedralové jsou na tuzemské poměry velmi „smělé“.