Šest francouzských vojáků utrpělo zranění, když dnes ráno v pařížské čtvrti Levallois-Perret najelo auto do hlídky zapojené do protiteroristické operace. Policejní prefektura označila čin, po kterém jsou dva vojáci ve vážném stavu, za „předem promyšlený“. Řidič z místa činu ujel a policie po něm pátrá.

Starosta Levallois-Perret nepochybuje o tom, že osoba ve voze značky BMW jednala úmyslně. Podle Patricka Balkanyho k útoku došlo před budovou kasáren na náměstí Place de Verdun. Vozidlo prý „výrazně zrychlilo, když z ní vojáci vyšli“.„Je to nepřípustný, nepochopitelný čin,“ řekl Balkany ve vysílání televizní stanice BFMTV.

Incident se podle agentury AFP odehrál kolem 8.00 SELČ severozápadně od centra francouzské metropole v doposud klidné části města. Svědci vyšetřovatelům řekli, že tmavé BMW s jednou osobou uvnitř čekalo ve slepé uličce u kasáren a řidič vyjel v okamžiku, kdy před budovou probíhalo střídání směn.

Policie oblast uzavřela a zkoumá záznamy z bezpečnostních kamer. Zranění vojáci jsou již v péči lékařů vojenské nemocnice Percy. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky v zemi vyžádaly 239 obětí, v poslední době cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

V rámci operace Sentinelle je ve Francii v pohotovosti 7000 členů ozbrojených složek, polovina z nich je rozmístěna v Paříži. Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly. Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických diskusí a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá s ohledem na zvýšení efektivity.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner