Množící se útoky na veřejnoprávní média nesmějí zůstat bez reakce, a to vědí i autoři petice, která vyzývá k jejich obraně. Jak upozorňují, je důležité zabránit snaze ovládnout Českou televizi a Český rozhlas, o což se snaží někteří politici v čele s Andrejem Babišem, Milošem Zemanem a Tomio Okamurou. Autoři petice také vyzývají zastupitele, aby zajistili, že média veřejné služby zůstanou nezávislá na politické moci.

Braňme média veřejné služby!

Jsme znepokojeni!

Vadí nám stupňující se útoky některých našich ústavních činitelů a jejich příznivců na novináře v České republice. Jsme znechuceni z představ, že média veřejné služby mají sloužit k upevňování jejich moci. Jsme rozhořčeni snahami tato média ovládnout nebo umlčet!

Na rozdíl od nich považujeme Českou televizi a Český rozhlas za klíčové demokratické instituce. Zvláště v době, kdy je náš veřejný prostor zaplaven výrobci dezinformačních, konspiračních a lživých zpráv, potřebujeme nutně média, která svým divákům a posluchačům dokáží dodávat ověřené a spolehlivé informace.

Vyzýváme proto naše zastupitele:

  1. Zasaďte se o udržení nezávislého postavení médií veřejné služby! Odmítněte snahy části politiků tato média zrušit, zprivatizovat nebo převést pod jejich „státní“ kontrolu. Neblahé zkušenosti ze zemí našich sousedů Polska a Maďarska, kde vlády učinily z médií veřejné služby jen nástroje posilování vlastní moci, nás musí varovat! Nedopusťte, prosím, opakování stejných scénářů!
  2. Prosaďte zákonné pojistky, které tato média vymaní ze závislosti na politické (z)vůli mocných! Když to zvládli před více než sedmdesáti lety ve válkou zdecimovaném Německu, musíme to v 21. století dokázat i my!

Nechceme se vracet do dob vlády jedné strany.

Média veřejné služby musí být nezávislá na politické moci!

Za petiční výbor:

David Smoljak, Martin Vadas, Tomáš Klvaňa, Martin Uhlíř,  Veronika Vendlová, Mikuláš Minář, Alena Švejnohová, Michaela Horáková

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora