Již za pár dní s největší pravděpodobností zmámení členové sociální demokracie rozhodnou o vstupu do vlády Andreje Babiše a odstartují tím jednu z finálních etap nejstarší české politické strany. Na poslední cestě doprovodí ČSSD i její bývalí více či méně úspěšní členové. Ti, co chtěli stranu zachránit, mají poslední šanci si rychle najít nové politické angažmá a potápějící se loď, jejíž kapitán ji bezostyšně kormidluje ke zkáze, opustit.

Referendum v sociální demokracii se blíží ke konci a je patrné, co bude pro levicovou partaj znamenat. Odsoudí ČSSD do koalice s oligarchou, který ke své neoficiální spolupráci s komunisty a okamurovci přibere ještě jednu stranu, kterou potřebuje pouze jako kouřovou clonu pro Brusel, který rázně protestuje proti tomu, aby v demokratické České republice vládli také bolševici a extremisté.

Naivní část sociální demokracie, která může podle zákulisních informací čítat až šedesát procent členů strany, si stále myslí, že Jan Hamáček a Jiří Zimola stranu obrodí natolik, že příští volby nebudou jen o strachu z překonání pětiprocentní hranice, nutné pro vstup do poslanecké sněmovny. Přitom jediné, co nové vedení ČSSD členům strany slíbilo, je legitimizování získávání absolutní moci Andrejem Babišem.

Na oplátku čekají noví šéfové socialistů přičichnutí moci a férové jednání koaličního partnera z hnutí ANO. Právě toho druhého se však nikdy nikdo od Babišovy politické firmy a hlavně od jejího majitele nedočká.

Kdo sledoval loňský březnový sjezd ČSSD v Brně, musí mít nyní pocit, že se pod nesrozumitelným logem s hlávkou zelí skrývá úplně jiné politické uskupení. Před rokem byli na piedestalu pánové Sobotka, Chovanec, Zaorálek a Chvojka. Naopak u Tejce, Zimoly a Škromacha to vypadalo, že se končí jejich éra v sociální demokracii a ustoupí někam do pozadí.

Po roce a čtvrt je tu ovšem „nová“ ČSSD, jejíž renovace spočívá pouze v tom, že se naprosto nepoučila ze svých chyb, a ještě k tomu se rozhodla místo svěžího větru vrátit do zatuchlosti, kterou v minulosti často čpěla. Do akce se tak znovu hlásí bývalý senátor Zdeněk Škromach, který by měl zamířit radit na ministerstvo práce a sociálních věcí, Michal Hašek, poradce prezidenta Zemana, jenž by měl mluvit do zemědělství, nebo expremiér Jiří Paroubek, který přestal naprázdno polykat a drkotat zuby do videa o cvičení a chce do senátu.

Tohle má být nová a silnější sociální demokracie? Jan Hamáček očividně není mužem na svém místě a už vůbec se nedá říct, že by byl lídrem. Politik, kterého seřve i jeho soused při živém vysílání České televize, má nyní bojovat o zájmy ČSSD proti Andreji Babišovi? Tomuhle přeci nikdo nemůže věřit.

Ať byl Bohuslav Sobotka jakýkoliv a nechával po sobě hodně věcí „stéct“, dokázal se ozvat, když bylo třeba. Stejně tak jeho místopředsedové a ministři vnitra a zahraničí.

Jak Chovanec, tak Zaorálek jsou ovšem nyní zcela neviditelní a jejich jasná doporučení sociálním demokratům vyznívají zcela bezvýsledně. Jediné, na co se strana nyní zaměřila, je totiž skoncování s minulostí. Řešením je však návrat ještě hlouběji do minulosti, a to zcela jistě nebude cesta k úspěchu. Rozhodně ne úspěchu ČSSD.

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora