Biskup Václav Malý zhodnotil pro Revue FORUM to, jak dopadly naše poslední volby. Hovořil o roli katolické církve, o uprchlické krizi, ale i o tom, jak jednoduše lidé zapomínají, a proto je pro ně přijatelné, aby jim vládl někdejší agent Státní bezpečnosti.

Vzhledem k výsledku voleb do poslanecké sněmovny se zdá, že se Česká republika posouvá směrem k extremismu. Je to překvapení, že třeba SPD Tomia Okamury dostala nakonec ještě více hlasů, než se očekávalo?

Upřímně řečeno mě to nepřekvapilo, ale zároveň z toho nemám radost, protože poslední měsíce, možná celé dva roky, jsou lidé neustále podněcováni, aby si mysleli, jak jsme ohroženi a že je třeba se bránit a chránit svou kulturu. To mi připadá opravdu demagogické. Bránit vlastní kulturu lze jen tehdy, když dobře známe své dějiny, když dobře známe svůj jazyk a vážíme si ho, a když si uvědomujeme, kde naše kultura stojí. K naší kultuře patří také otevřenost vůči těm, kteří jsou v nouzi.

Lidé jsou neustále přesvědčováni, že jsou ohroženi. Mají na tom podíl některá média, která dávají příliš mnoho času a prostoru extrémům a extremistům. Takto vzniká dojem naprostého ohrožení, což je půda pro získávání laciných hlasů. Bohužel musím říci, že naivita, nezodpovědnost a duševní lenost části našich spoluobčanů je zarážející.

Na tom se ale podíleli i někteří katolíci, hlas církve není úplně zřejmý.

Je pravda, že v církvi zaznívají různé hlasy a pro lidi v církvi i mimo církev je těžké postihnout hodnotu a dosah jednotlivých názorů. Taková je ale situace.

Dalo by se u nás čekat nějaké ohrožení nebo omezení demokracie? Týká se to třeba médií nebo problémů obecného referenda.

Zaráží mě, že v některých veřejnoprávních médiích existuje autocenzura způsobená strachem, aby zodpovědní nenarazili. To mi velmi vadí, je to znepokojivý jev. Nevidím to tak dramaticky, že by byla ohrožena demokracie jako taková. Lidé se ještě stále mohou projevit, sdružovat a vyjádřit svůj nesouhlas. Spíše mě znepokojuje pasivita a lhostejnost části společnosti, která očekává vyřešení problémů od veřejných činitelů, ale zapomíná, že veřejní činitelé mají být také kontrolováni. To je občanská spoluzodpovědnost za momentální stav společnosti.

Ta část společnosti, to je kdo?

Myslím, že se to týká lidí spíše méně vzdělaných a lidí žijících mimo velká města. A také části křesťanů. Nemohu to ale sociologicky podložit, protože jsem nesledoval poslední trendy.

Ty zmíněné dva roky souvisí s velkou migrační vlnou poslední doby?

O migrační vlně jsme stále jednostranně informováni. Mluví se o tom, že nás migranti ohrožují, ale jsou to přece lidé v nouzi. Jsem také pro to, abychom pomáhali především přímo v jejich domovských zemích, aby se vytvářely podmínky pro jejich návrat domů. To ale není vždy možné a velká většina těchto lidí potřebuje pomoc. Žijeme v bohaté části světa a musíme se umět dělit, a ne se jen vůči někomu vymezovat.

Jsme konfrontováni s velkým množstvím lidí, kteří přicházejí z Afriky, ale už se tolik nemluví o lidech, kteří přicházejí z Blízkého východu. Jsou mezi nimi také vzdělaní lidé, kteří by mohli být přínosem pro budování státu.

Je třeba ocenit odvahu politiků, kteří se staví k předsudkům čelem. Nejsem naivní a vím, že musíme předcházet bezpečnostním rizikům, ale musíme uznat, že Angela Merkelová měla jako jediná odvahu vzít to břímě na sebe a milionu lidí v bezvýchodné situaci řekla: „Ano, přijďte.“ Jak vidíme, důsledky nejsou zdaleka tak katastrofální. Německo se s nimi poměrně dobře vyrovnává. Z jednotlivých extrémních případů ale někteří udělají zobecnění: „Vidíte, takhle to dopadá.“

Kdyby uprchlíci nebyli, objevilo by se nějaké náhradní téma pro populisty?

Naše společnost ještě není připravena na otevřenost vůči cizincům. Jsme stále dost uzavření. Je to vidět i ve vztahu k některým menšinám. Je pravda, že třeba vůči Ukrajincům a Vietnamcům už nejsou slyšet ironické poznámky. V naší společnosti se projevuje i sociální nespokojenost, která nachází své východisko v nelibosti vůči imigrantům. Kořeny to má hlubší.

Asi to není jenom česká záležitost, různé alternativní pravdy a populismus se objevují třeba ve Spojených státech, Německu, Francii, Polsku, Maďarsku…  Proč najednou taková lavina?

Souvisí to s geopolitikou a globalizací. V dějinách se nikdy nestýkalo tolik kultur najednou. Nyní se to děje v důsledku dříve nevídané mobility obyvatel planety. Vyžaduje určitý čas, než si na to lidé zvyknou a přijmou, že život celé planety se mění.

Chcete si přečíst celý rozhovor s Václavem Malým? A neradi byste přišli o nějaké další číslo měsíčníku Revue FORUM? Předplaťte si jej ZDE!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora