Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj dnes oznámil, že ve více než čtyřiceti regionech shromáždil více než 300 000 podpisů nutných k nominaci na prezidentského kandidáta. Informovala o tom agentura Interfax. Cílem Navalného je prý milion podpisů.

„V současné chvíli se na našem webu zaregistrovalo 335 782 lidí, kteří textovou zprávou potvrdili zájem podepsat petiční arch,“ řekl Navalnyj ve videu zveřejněném na jeho webových stránkách. Lidé navíc vyplnili dotazník, ve kterém uvedli místo svého bydliště, dodal Navalnyj.

Kandidát na prezidenta podle ruských zákonů potřebuje nejméně 300 000 podpisů od občanů, kteří jeho kandidaturu podpoří. Petici musejí podepsat lidé z alespoň čtyřiceti regionů Ruska.

Opoziční předák na konci března zorganizoval v několika ruských městech velké demonstrace proti korupci v nejvyšších patrech politiky. Policie ho pak zatkla na protivládním protestu v Moskvě. Soud ho následně odsoudil k pokutě 20 000 rublů (8700 Kč) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Za to, že při zatýkání na demonstraci kladl policii odpor, si navíc odseděl patnáct dní ve vězení.

Ačkoliv Navalnyj už několikrát řekl, že se hodlá dosavadnímu prezidentovi Vladimiru Putinovi ve volbách postavit, jeho kandidatura je zatím nejistá. Podle ruských zákonů totiž pravomocné odsouzení, a to i podmíněné, možnost ucházet se o post prezidenta znemožňuje.

V únoru soud Navalného odsoudil k pěti letům podmíněně za korupci v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek není pravomocný, advokát Navalného se proti němu odvolal.

Nestátní sociologická agentura Levada-Centr na začátku dubna uvedla, že povědomí o opozičním předákovi Navalném se v poslední době mezi obyvateli Ruska zvýšilo. Pětapadesát procent dotázaných, což je vůbec nejvíce, zná jeho jméno. V prezidentských volbách by ho volilo osmnáct procent z nich.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner