Premiér Andrej Babiš zkritizoval návrh rozpočtu EU jako naprosto nepřijatelný. Torpéduje ovšem nikoli jeho celkový objem, ale strukturu. Ve skutečnosti mu jistě nejvíc vadí, že snižuje dotace do zemědělství, kde je dominantním hráčem na trhu. Přitom ještě nedávno považoval eurodotace za nesmysl.
[ctete postid=“198060″ title=“Vláda štědrých dotací. Hájí zájmy velkých podniků, vydělá hlavně Agrofert“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Agrofert-OLAF-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér v demisi neustále zdůrazňuje, jak jeho vláda maká. To se jí to slibuje, když “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-stedrych-dotaci-haji-zajmy-velkych-podniku-vydela-hlavne-agrofert/“]198060[/ctete]
Designovaný premiér, který ani po osmi měsících od voleb není schopen sestavit stabilní vládu s důvěrou, se dnes snaží projevovat jako razantní obhájce národních zájmů. Ve skutečnosti však pod heslem Agrofert First skrytě myslí do budoucna na vlastní zájmy.
Posun priorit
„Návrh evropského rozpočtu je pro nás naprosto nepřijatelný. Je nedokonalý stejně jako ten na současné období,“ prohlásil Babiš. Reagoval tak na návrhy Evropské komise nového rozpočtového období v letech 2021 až 2027, o kterých ještě budou jednat členské země Evropské unie a Evropský parlament.
Projevil nespokojenost s velkým objemem peněz vyčleněným na sociální oblast na úkor investic do školství a zdravotnictví. V tzv. „měkkých“ sociálních programech se skutečně často neefektivně rozpouštějí miliardy na různé rekvalifikace a školení a nedaří se je v plné míře vyčerpat. Co může být přínosné v době ekonomické krize s cílem udržet zaměstnanost, neplatí už tolik v době růstu.
Pravým kamenem úrazu však bude něco jiného. Návrh unijního rozpočtu zohledňuje posouvající se priority. Posiluje financování lepší ochrany vnějších evropských hranic a více peněz má jít také na investice do výzkumu, inovací či digitální ekonomiky, směřující k vyšší konkurenceschopnosti na globálním trhu.
Premiér Babiš s tím není příliš srozuměn, což připomíná jeho starší výrok před volbami 2013: „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd.“
O 13 miliard korun míň
Do tohoto rámce nadále zapadá vše, včetně premiérovy kritiky, kterou zmínil na tiskové konferenci po jednání vlády. Návrh unijního rozpočtu totiž mimo jiné omezuje peníze na přebujelou společnou zemědělskou politiku, jejíž podpora má klesnout o pět procent. Pro české zemědělství je v navrhovaném rozpočtu k dispozici celkem 7,7 miliardy eur (zhruba 199 miliard korun). V nynějším dobíhajícím rozpočtovém období (2013–2020) může získat z evropských fondů o 13 miliard korun víc.
Snížení zemědělských dotací nijak nehraje do karet velkým zemědělským podnikům, jejichž zájmy hodlá současná vláda hájit ještě intenzivněji než ta předchozí v čele s bývalým ministrem zemědělství Mariánem Jurečkou.
Evropské dotace jsou nesmysl
Tady se projevuje farizejství předsedy hnutí ANO. V říjnu 2015 prohlásil, že evropské dotace jsou nesmysl. „Pokud by je někdo někdy zrušil, bylo by to velice dobře,“ konstatoval. To bylo ještě v době, než vyplaval na povrch jeho problém s Čapím hnízdem.
Koncept evropských dotací je na jedné straně velmi velkorysý, jelikož přerozděluje úctyhodnou částku přesahující bilion eur. Některé tyto programy jsou však pod vlivem silných zájmových skupin, tím pokřivují trh a často přinášejí plýtvání. Čapí hnízdo je odstrašující příklad, jak lze čerpat peníze daňových poplatníků na soukromou miliardářovu haciendu, navíc podle vyšetřovatelů v rozporu s původní myšlenkou podpory malých a středních firem.
Ministr financí tehdy asi dobře věděl, o čem mluví. Dalo by se tedy očekávat, že na evropském fóru vystoupí se zásadní kritikou dosavadní praxe a bude volat po její nápravě. Nic takového se nestalo. Přesně naopak, když na ni Evropská komise reagovala, oligarchova tykadla na evropské půdě lobbovala za zvýšení objemu dotací do velkého průmyslu a zemědělství.
Problém zastropování
Trnem v oku jim byl právě plán Evropské komise zastropovat evropské dotace pro velké zemědělské holdingy v novém rozpočtu od roku 2021. Jeho cílem bylo snížit výdaje i v souvislosti s brexitem. To zároveň vede k rozumné snaze ukončit štědrou podporu zemědělským kolosům, jež ji využívají k vlastní expanzi v neprospěch podnikání malých farmářů, šetrnějšího pro krajinu.
Babišova vláda povinný limit pro přímé eurodotace důrazně odmítla. Ostatně i ministr zemědělství Jiří Milek je spoluvlastníkem obří zemědělské firmy Úsovsko, pobírající stomilionové dotace. Hnutí ANO si pro jistotu vtělilo požadavek na odmítnutí zastropování dotací pro velké zemědělské firmy do vládního programu.
Bude se vracet 7,5 miliardy?
I Nejvyšší kontrolní úřad přitom nedávno vytkl ministerstvu zemědělství, že stát většinu z evropských dotací na rozvoj zemědělství rozdává velkým firmám, zatímco podpora malých a středních podniků, kterým měly tyto programy především pomoci, vázne.
[ctete postid=“192879″ title=“Obraz ministra Milka: Nejslavnější poradkyně, vyšší dotace, dražší potraviny“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/04/Milek-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Pokud se ministr zemědělství Jiří Milek potřeboval zviditelnit a zlepšit si mediální “ permalink=“http://forum24.cz/obraz-ministra-milka-nejslavnejsi-poradkyne-vyssi-dotace-drazsi-potraviny/“]192879[/ctete]
Co je ještě skandálnější, Česká republika bude možná muset kvůli nedostatkům při rozdělování evropských zemědělských dotací vrátit 7,5 miliardy korun. Podle Evropské komise měl stát lépe kontrolovat, zda jsou dotace skutečně přidělovány těm, kterým náleží.
Předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek k tomu uvádí: „Některé firmy dokonce čerpaly zemědělské dotace, ačkoli neměly převažující zemědělskou činnost, což byla podmínka. Tam je ten rozsah podvodu ještě mnohem větší, než jak se to jeví. A jak se k tomu postavila česká vláda? Velmi jednoduše, změnila podmínky, aby to šlo. Aby to mohli dělat, tak si to povolí.“
Z těchto důvodů je starost premiéra Andreje Babiše o snížení evropských zemědělských dotací přinejmenším zavádějící. Až příliš z ní čiší zájmy velkých agrokorporací v čele se zdaleka největším příjemcem eurodotací Agrofertem.