
Poté, co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před čínskými firmami Huawei a ZTE, předvedl premiér Babiš neuvěřitelné divadlo. Několikrát v krátké době otočil a popřel svoje předchozí vyjádření. Nakonec zjevně ustoupil prezidentu Zemanovi.
[ctete postid=“228412″ title=“Krize elit a Babišovo snobské sídlo: Večeře za 4900, pivo za 110 korun“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Babiš-Paloma-385×230.jpg“ excerpt=“Deník Lidové noviny publikoval oslavný paján na prezidenta Miloše Zemana. Podle nich “ permalink=“http://forum24.cz/krize-elit-a-babisovo-snobske-sidlo-vecere-za-4900-pivo-za-110-korun/“]228412[/ctete]
Andrej Babiš je proslulý svojí názorovou nestabilitou. Stále spoléhá na to, že jeho voliči tyto „detaily“ nevnímají, uvěří jakýmkoli libovolně v čase měněným postojům a v tomto případě je zajímá něco úplně jiného než bezpečnostní hrozby ze strany Číny nebo Ruska. V tom se překrývají s ustrojením mnoha sympatizantů prezidenta Miloše Zemana.
Proto si může šéf ANO dovolit bez uzardění předvádět názorové veletoče, odhalující jeho nevypočitatelný přístup k východním mocnostem. Co se za poslední tři týdny odehrálo?
Huawei a ZTE jsou hrozbou
17. prosince: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování, podle kterého je používání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE bezpečnostní hrozbou. Tato zpráva je o to závažnější, že technologie zmíněných firem používá řada státních institucí, včetně Úřadu vlády a některých ministerstev.
Vláda tuto informaci projednávala v utajeném režimu. Premiér Babiš jednání NÚKIB zkritizoval, že vydal varování, aniž zároveň předložil analýzu jeho dopadů na státní tendry, pokud se jich účastní firmy s bezpečnostním rizikem. Nebylo také jasné, jak mají dotčené úřady, používající tuto techniku, postupovat.
Mobily půjdou pryč
18. prosince: „Já si myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl,“ uvedl vzhledem k výše uvedeným nesrovnalostem Andrej Babiš. Ředitel Dušan Navrátil se však bránil, že úřad musel jednat bezodkladně, a postavil se za něj i senátní bezpečnostní výbor.
I přes tuto kritiku vláda varování NÚKIB vyslyšela. Premiér Babiš nařídil, aby se Úřad vlády mobilů od Huawei zbavil. „Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč,“ prohlásil.
Také ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že stáhne všechna zařízení od Huawei a vymění je za jiné značky. Ostatní ministerstva (zdravotnictví, spravedlnosti, obrany) a další instituce (Státní úřad pro jadernou bezpečnost a pochopitelně Zemanova Správa Pražského hradu) začaly dopady této nově vzniklé situace vyhodnocovat.
Nejde o nic neobvyklého, náhle spadlého z nebe. První kroky v omezování technologií Huawei učinily USA, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko, a nově se připojuje Velká Británie a Francie. Na základě zjištění zpravodajských služeb se obávají, že čínské systémy, zcela pod kontrolou komunistické vlády, obsahují špionážní software.
Navrátil v České televizi zdůraznil, že riziko se netýká koncových uživatelů mobilních telefonů těchto značek, ale informační infrastruktury a provozovatelů základních služeb (mobilní operátoři). Ministr vnitra Jan Hamáček upřesnil, že se jedná o zhruba padesát systémů v rámci tzv. kritické infrastruktury státu.
Napravíme chyby, už se nebudou opakovat
23. prosince: Teprve o několik dní později vyšlo najevo, že před Vánocemi došlo k utajené schůzce mezi premiérem Andrejem Babišem a čínským velvyslancem Zhangem Jianminem na jeho žádost v Sokolovně, centrále ANO v Průhonicích. Jednali spolu o kauze Huawei, která nezůstala bez odezvy a posunula se tak do nejtrapnější fáze.
Čínské velvyslanectví následně vydalo tiskovou zprávu, které postavilo českou stranu do role peskovaných provinilců, kteří musí napravit svoje chyby.
„Premiér Babiš zdůraznil, že nedávno vydané varování příslušného českého orgánu týkající se čínských firem Huawei a ZTE nepředstavuje stanovisko vlády ČR. Unáhlené rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě bylo způsobeno zavádějícím varováním a Bezpečnostní rada státu již vydala prohlášení poskytující objasnění této situace,“ uvádí se v prohlášení podepsaném pouze čínskou stranou, která „bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí.“
Premiér byl za tento přístup kritizován nejen opozicí ze servilního přístupu vůči nedemokratické mocnosti, ale ohradil se i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), že o této schůzce nebyl informován a kybernetické hrozby nepodceňuje. Opozice bude požadovat zápis z tohoto jednání, který se při podobných příležitostech musí pořizovat.
Varování bereme vážně
27. prosince: Premiér Babiš se ozval až po masivní kritice, když čtyři dny nechal prohlášení čínské strany bez odezvy. „Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal a kde velice nestandardním způsobem vyjádřil stanovisko čínské strany,“ distancoval se.
„Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně. Od úřadu si vyžádala dodatečné informace, které má předložit na vládu 7. ledna,“ dodal s tím, že prý pouze čínského velvyslance informoval, že je NÚKIB nezávislý úřad.
Nic zásadního
4. ledna: Poslední názorový veletoč předvedl premiér Babiš „shodou okolností“ po novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem, kdy svoje razantní slova viditelně mírní. „Bavíme se o pěti telefonech, takže to není žádná zásadní informace,“ odbyl dotazy, zda se už jeho úřad zbavil techniky Huawei, jak dříve avizoval.
„Dostali jsme takovou informaci od NÚKIB, která následně byla změněna. Ten materiál, který předložil ohledně bezpečnostního rizika, jsme přerušili a budeme pokračovat na vládě,“ dodal neurčitě a víc se k tématu nechtěl vyjadřovat. Prý až po vypracovávané analýze.
Ostudné kličkování
Takové kličkování předsedy české vlády je ostudné a nezodpovědné. Na rizika spojená s působením firmy Huawei upozorňovala BIS už v roce 2013. Varovala před tím, že v hardwaru těchto technologií jsou vloženy úmyslné chyby, které mohou získávat citlivá data nebo případně vyřadit komunikační infrastrukturu z provozu.
[ctete postid=“228123″ title=“Patnáctero prvenství premiéra Babiše, prezidenta Zemana a jejich vlády“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/babis-a-zeman-02-385×230.jpg“ excerpt=“Uplynulý „osmičkový“ rok byl v mnohém zlomový. Přinesl nezvyklé množství prvenství, “ permalink=“http://forum24.cz/patnactero-prvenstvi-premiera-babise-prezidenta-zemana-a-jejich-vlady/“]228123[/ctete]
Dnes je hlavní problém spatřován v právním a politickém prostředí Číny. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech mimo jiné součinnosti při zpravodajských aktivitách. Pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, tedy může představovat hrozbu, jakkoli to Huawei odmítá. To je v souladu s nedávno zveřejněnou zprávou BIS, varující před zvýšenými aktivitami čínských a ruských zpravodajských služeb na našem území.
Kauza Huawei nastínila vážný problém, odhalující příliš pružné chování premiéra Andreje Babiše, které nemůže uniknout ani pozornosti našich spojenců. Česká republika znovu nepůsobí jako čitelný a seriózní partner, ale v lepším případě jako Kocourkov, v horším případě jako předpolí rusko-čínských zájmů v Evropě.