Důvěryhodný název i video, které má citově zasáhnout veřejnost, jsou hlavní zbraně nově vzniklé iniciativy, která hlásá svůj radikální postoj proti NATO. Zřetelně proruská organizace se pod zástěrkou záloh Armády České republiky snaží přesvědčit občany, že je třeba zasáhnout proti politikům, kteří prý chtějí zatáhnout ČR do války. Ministerstvo obrany se ovšem od těchto bývalých vojáků distancuje a tvrdí, že se jedná o falešné zálohy.

Iniciativa Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované vedením NATO, vznikla teprve před pár měsíci. Hlavními tvářemi jsou zakladatel Ondřej Hrčiak a bývalý vojenský doktor Marek Obrtel. Veterán z Afghánistánu a Kosova, který pohrdá NATO a tvrdí o něm, že je zločineckou organizací. Tito dva muži své radikální názory představili na internetových stránkách iniciativy a později i ve videu, na které upozornil server Armádní noviny.

Hrozba použití síly

Bohulibá slova jsou ovšem v ostrém konstrastu k vyjádřením, která na svém webu iniciativa propaguje. V memorandu dokonce hrozí, že využijí své občanské i vojenské dovednosti a odbornosti, aby vytvořili dostatečně silný organizovaný tlak pro prosazení svých vlastneneckých cílů.

Iniciativa chce vrátit staré pořádky

Jak upozorňují Armádní noviny, uskupení Českoslovenští vojáci v záloze je iniciativa, která se hlásí k závazkům Varšavské smlouvy, která byla po zániku NDR a rozpadu sovětského impéria 25. února 1991 na mimořádné schůzi Politického branného výboru v Budapešti rozpuštěna. Iniciativa se tak snaží vzkřísit myšlenky, které vedly například k okupaci Československa v roce 1968.

Propagandistické video, cílené na vlastenecké a rodinné hodnoty:

Hrčiak se snaží ve svém projevu zaútočit především na city lidí, kteří propagační video nebezpečných aktivistů zhlédnou. „Evidentně se naši politici snaží zatáhnout nás do války. Chtějí zbrojit. A když si teď vymysleli, že budou odvádět do armády 18leté děti a dokonce i holky, dělají z nich opravdu maso,“ tvrdí zakladatel iniciativy. „A dokonce se chystají upravit přísahu tak, aby je mohli poslat do jakéhokoliv dalšího příštího amerického Vietnamu, tak jako otec pěti dětí odmítám připustit něco takového,“ vykládá si realitu podle svého Hrčiak.

Falešné zálohy, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo obrany, které se o iniciativě dozvědělo až nyní, se od členů rázně distancuje. Nejedná se totiž o nikoho, kdo by měl jakoukoliv spojistost s aktivními zálohami české armády. „Nemá to s námi společného vůbec nic. Distancujeme se proto jak od jejich výroků, tak od jejich činnosti,“ řekl serveru Echo24 Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora