Perníková chaloupka k oblasti pod Kunětickou horou na Pardubicku neodmyslitelně patří už třináct let. V bývalém lovčím zámečku barona Drasche z Wartinberka je dnes zážitkový areál pro „všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky“. Většinu zákazníků tvoří rodiny s dětmi a školní výlety. Sama jsem sem jako malá holka chodila se školou. Po práci pak přicházejí pánové na pivo.

Klientele odpovídá i sortiment zdejší restaurace – žádná položka z „meníčka“ nestojí víc než padesát korun, prodávají se hlavně polévky a párky, včetně špekáčků, které si děti opékají venku v ohništi. A pak káva, limonáda, čaje, rum a pivo. K tomu nově přibylo „zaevidování do EET“ za deset korun za účtenku – takzvané babišné. „Každý se může rozhodnout, jestli na to přistoupí,“ říká majitel Luděk Šorm a má pravdu. Restaurace na nový poplatek upozorňuje nejen na lístku, ale také na ceduli před vchodem.

„Jsem rád, že jsem to udělal, stojím si za tím,“ začíná své vyprávění podnikatel, „neměli jsme tady zatím žádný konflikt. Jediná změna je, že si lidé berou jednu účtenku, třeba když přijdou chlapi na pivo, zaplatí radši dohromady. Pokud se útrata přehoupne přes stovku, pak dávám hostům jako poděkování akční slevu na službu EET a zaevidovaní provedu na svoje náklady. Dřív jsme měli nad stovku třetinu prodejů, dnes dvě třetiny.“

Zároveň si pochvaluje, že hosté s „babišným“ začali o EET uvažovat a když už nadávají, pak na Babiše. „Pivo za EET nemůže, proto nemá cenu plošně zdražovat naše zboží a služby, aby o nás ještě Babiš řekl, že jsme předtím kradli. Vytvořením zvláštní položky na účtu si hosté uvědomují, za co si vlastně připlácejí. Jsou v tom zahrnuty náklady na pořízení a provoz pokladny, ale také míra rizika, se kterou podnikatel nově riskuje půlmilionovou pokutu.“

To poslední vadí Luďkovi Šormovi ze všeho nejvíc. „Člověk, který se svou minulostí sám nemá morální kredit, tady špiní celou skupinu obyvatel a hází jí klacky pod nohy. Tvrdí, že všetci kradnú a pro ty poctivé se nic nemění. To ale není pravda, je to podnikatel, kdo dostal nové povinnosti, všechny sankce jsou proti podnikateli, k tomu přibyla atmosféra práskačství, dokonce anonymního práskačství. Slušní lidé se přitom anonymy nikdy nezabývali. Jak má podnikatel dokázat svoji nevinnu? Jedině sem pořídit kameru a archivovat si záznamy,“ krčí rameny.

Samotná pokladna mu přitom jako poctivému podnikateli vyhovuje, umožňuje mu lépe poznat podnik a kontrolovat brigádníky. „Babiš tvrdí, že on nás vlastně taky kontroluje, jako my kontrolujeme zaměstnance, ale my nejsme jeho zaměstnanci. Já za svoje brigádníky nesu odpovědnost, musím jim zajistit všechno potřebné k práci, to mi dává právo kontroly. Stát za nás odpovědnost nenese, na rozdíl od Agrofertu nedostávám od státu ani korunu dotace.“

Navíc mu vadí, že účtenky jsou ze zákona slosovatelné. Babiš se totiž rozhodl EET podpořit takzvanou účtenkovou loterií, kterou chce spustit v červenci příštího roku. „Potom budou všichni ty účtenky sbírat a soutěžit, protože budou moci vyhrát každý měsíc auto,“ řekl Babiš ve speciálu HN a DVTV. Tomu ale Luděk Šorm odmítá dělat stafáž. „Za státní peníze chce před volbami rozdávat dary, ale losy, protože každá účtenka se tak stává losem, mu budou distribuovat podnikatelé, zdarma a povinně.“

Zpoplatněním „zaevidování do EET“ se podnikatel chce bránit také účelovému rozdělování nákupu na velké množství slosovatelných účtenek. „Šance na vítězství v Babišově loterii se jako v každé loterii zvyšuje s počtem losů. Může se tak stát, že si někdo nechá naúčtovat každý rohlík zvlášť, aby zvýšil svoji šanci na auto, které mu pan Babiš slibuje, i když je to absurdní,“ říká.

Je přesvědčený, že nedělá nic nezákonného, i když Česká obchodní inspekce hovoří o porušení zákona. Provozovatel prý nemůže zpoplatnit svou zákonnou povinnost. Luděk Šorm proto na ČOI poslal žádost o poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb. Upřesněním paragrafu mu mají úředníci sdělit, kde zákon nařizuje poskytovat službu zaevidování do EET na vlastní náklady, případně ji zahrnout do ceny, a kde mu zakazuje ji zpoplatnit smluvní cenou a zákazníky o tom dopředu informovat, aby se mohli svobodně rozhodnout, zda na takovou nabídku přistoupí.

Odpověď zatím nepřišla. Přestože by na svém rozhodnutí zavést „babišné“ nic neměnil, v případě zrušení EET by přestal službu „zaevidování do EET“ poskytovat a s ní spojené náklady hned zrušil. „Přece jen mi drásá srdce, když musím dát desetikorunovou přirážku dítěti bez rodičů, co si přišlo pro lízátko za čtyři koruny. To dítě Babiše nevolilo a nemůže ani v příštích volbách volit proti němu. Ale dospělí můžou, pokud jim to vadí. Pokud ne, tak se nedá nic dělat,“ uzavírá své povídání podnikatel.

Děti ze školního zájezdu si lízátka po dohodě s paní učitelkou kupují společně na jeden nákup a jednu účtenku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner