Základem politiky Andreje Babiše a jeho hnutí je jasně populistické transformování tužeb občanů do často nesplnitelných slibů ANO. Prozatím za to byli vždy PR specialisté, kteří tvoří image premiéra v demisi, odměněni potěšitelnými čísly v průzkumech veřejného mínění. Ale ani to již není zaručitelným zvykem, jak ukázala poslední čísla agentury Median. Podle nich si přes 60 procent dotázaných nepřeje Babiše jako premiéra.

Tak dlouho si Babiš hrál s trpělivostí českých občanů, až jim začala docházet, zdá se. Nekonzistentní názory jsou sice jedním ze základních poznávacích znaků majitele hnutí ANO, ale nyní už to „vůdce“ zřejmě přehání i podle lidí, kteří by za něj před časem dali končetinu do ohně. Neustálé přešlapování kolem možné koaliční spolupráce s komunisty a extremisty z SPD totiž není přesně to, co si patrně voliči, kteří se rozhodli podpořit Babišovu politickou firmu, představovali.

Přestože ministerský předseda se svými podřízenými z vlády objíždí republiku a slibuje peníze každému, kdo si o ně řekne, zdá se, že mnohem více lidí začalo přemýšlet, kde na všechny své sliby chce vzít, a začalo si uvědomovat, že nemusí být všechny sliby do budoucna realizovatelné.

Nevoli navíc ukazují i lidé, kteří se scházejí na demonstracích proti mocenské dvojici Zeman-Babiš a jasně naznačují, že premiérem v demokratické zemi nemá být bývalý agent StB, navíc trestně stíhaný za možný dotační podvod na svém rodinném sídle zvaném Čapí hnízdo.

Nejen minulost ovšem dohání Andreje Babiše. Je to také jeho nenasytnost a touha po absolutní moci, kterou bezostyšně prezentuje od chvíle, kdy vyhrál parlamentní volby a od prezidenta dostal biaco šek na sestavování vlády, na kterou nebudou uplatňovány žádné požadavky.

Průzkum agentury Median a hlavně oněch 61 procent záporných odpovědí na otázku, zda by měl Babiš i nadále sestavovat českou vládu, hovoří dostatečně nahlas o tom, že lidé se nenechají krmit koblihou dlouhodobě. Moc sladkého totiž může způsobit žaludeční problémy. Stejně jako třeba třešně.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora