Havárie letadla v nejzápadnějším ruském kraji ukázala, že místní letiště postrádá potřebné bezpečnostní vybavení. Letadlo Airbus se 173 lidmi na palubě provozované společností Aeroflot přejelo 3. ledna přistávací dráhu na kaliningradském letišti Chabrovo, zlomil se mu přední podvozek a šest cestujících se pak muselo kvůli zraněním podrobit léčbě.

Po havárii letiště nebylo schopno odstranit poškozené letadlo z ranveje a muselo žádat Ministerstvo pro mimořádné záležitosti, aby to zajistilo ono.

„Na letišti prostě neměli správné vybavení,“ řekl nejmenovaný zdroj ze záchranné služby agentuře TASS. „Na jiných více technicky vybavených letištích odstranění letadla se zlomeným předním podvozkem trvá 40 minut až tři hodiny. Místo toho byla letecká přeprava na letišti zastavena na dobu neurčitou.

Nedostatečné vybavení nebylo jediným problém. Jeden z cestujících havarovaného letadla, které letělo z Moskvy, si stěžoval ve svém statusu na Facebooku, že neproběhla žádná komunikace mezi pilotem a cestujícími a že palubní personál se příliš bál, než aby byl schopen jednat racionálně. Ani zaměstnanci letiště nebyli připraveni nebo ochotni cestujícím pomoci. „Na letišti nebyl nikdo, kdo by aspoň předstíral, že se snaží vás zachránit,“ napsal Andrej Zeigarnik. Pracovníci letiště se zdáli být mnohem více soustředěni na to, aby vyplnili oficiální dokumenty, a na to, aby si cestující sami zajistili přepravu domů. Přitom mnoho z nich pravděpodobně nechalo své peníze v letadle. Letecká společnost ani nedoručila zavazadla cestujících na jejich adresy.

Přesná příčina havárie na letišti Chrabrovo zůstává nejasná. Podle Aviation Safety Network je Rusko na druhém místě na světě, pokud jde v letectví o smrtelné nehody – a to po Spojených státech. Ve srovnání s USA má ale relativně malé objemy cestujících.

Havárie letadel, problémy vybuchujících raket, upadající zdravotnictví, to všechno jsou společné příznaky nemocné země, která zapomněla vybudovat fungující infrastrukturu. Nebo nezapomněla, ale ve skutečnosti to nikoho na odpovědných místech až tolik nezajímalo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora