Holding Agrofert je přeborníkem v získávání nejrůznějších dotací. Jmění Andreje Babiše od jeho vstupu do politiky závratně roste. Dva nepopitratelné fakty. A jaké je ono tajemství růstu jmění Babiše? Nejen státní zakázky Agrofertu, ale také mimořádně objemné čerpání dotací. Jak se ale ukazuje, Agrofert zřejmě „sosá“ i dotace, které mu nepřísluší.

Za jedno takové sosání Babišovi a jeho rodině hrozí deset let vězení. Podle evropských vyšetřovatelů z OLAF a Policie ČR nelegálně vymohli padesát milionů na výstavbu luxusního venkovského sídla. A Reportéři ČT nyní odhalili, že případ Čapí hnízdo rozhodně není ojedinělý. Reportéři upozornili, že dvě dceřinné zemědělské společnosti holdingu získali několik stovek tisíc korun, které jim nepřísluší. Šlo o prostředky určené pro podporu drobných zemědělců.

Je to paradoxní situace. Malé a střední podniky jsou podporovány také proto, aby dokázaly alespoň částečně čelit silnému tlaku obrovských konglomerátů typu Agrofert. Právě ten cíleně skupuje konkurenční malé společnosti. Pod jejich hlavičkami pak žádá o podporu pro malé firmy, kterou pak skutečné malé firmy nemusí získat, protože peníze putovaly do Agrofertu.

Jde o další důkaz toho, pro koho jsou určeny dotace (nejen v zemědělství). V případě podpory pro opravdu malé a střední podnikatele v zemědělství na ně mnohdy malí a střední zemědělci nemají šanci dosáhnout. Z několika důvodů. Jednoduše proto, že jsou podmínky postaveny tak, že se do nich mnozí nedostanou a nemají tu drzost žádat o peníze, aniž by splnili podmínky a za druhé, systém podpor je postavený tak šíleně, že se v něm normální zemědělec, jehož hlavní denní pracovní náplní je překvapivě zemědělství, nemá šanci vyznat. Nakonec je to v praxi tak, že dotace sklízení ti velcí a drzí. Ti, kteří si mohou dovolit zaměstnávat desítky lidí, celá administrativní oddělení, jejichž náplní je hledat dotační možnosti, najít v portfoliu firem holdingu vhodnou firmu, pro získání té a té dotace, zažádat a získat.

Mimořádně důležitou složkou pak je efektivní lobbing. Tato sekce v Agrofertu už není potřeba. Dotace do zemědělství tečou z ministerstva zemědělství. To ovládá sám velkozemědělec Milek, jehož společnosti plynou dotace, na Milka dohlíží Babiš. Kruh se uzavřel. Nejvíce peněz rozděluje stát, nejvíce peněz čerpá Agrofert. Stát je Babiš. Agrofert je Babiš. Estébák a příslušník předrevoluční smetánky.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora