Kim Čong-un je legrační, aspoň na pohled. Se svým účesem, pancéřovým vlakem, cestovním záchodem, polobotkami, co v nich vylezl na velehoru, rezavou ponorkou, dopravním letadlem, které ho daleko nedopraví, fotografiemi, kde se obdivuje výrobě salámu, nebo co je to za hmotu. Teď už mu spadla i jeho atomová střelnice, protože ty bomby zřejmě fungovaly. Až tak byly dobré. Tím ovšem legrace končí.

Jak často opakuje komentátor Fareed Zakaria, „severokorejský režim byl racionální, strategický a úspěšný – vzhledem k jeho hlavnímu cíli – přežití“. Zachoval svou základní formu vlády po dobu 70 let, přežil rozpad Sovětského svazu a jeho říše, arabské jaro a zánik asijských diktatur, od Jižní Koreje až po Tchaj-wan až Indonésii. „Kolik rodinných dynastií bylo schopno předat moc od otce synovi a pak i vnukovi?“

V čem je to kouzlo úspěchu? Severní Korea trvá, protože je represivní. Mnoho dalších režimů bylo také dost brutálních, třeba Rumunsko, Irák a Libye. Rodina Kimů ale navíc umí všechno přežít. I zánik velkého ochránce SSSR, to, že leze na nervy už i Číně. Ale to všechno nevadí, ani nějaký ten hladomor občas. Kim Čong-un si opatřil pomůcku v podobě jaderných zbraní, což všechny dost vyděsilo, zvláště Japonsko a Jižní Koreu. Teď už může Kim vystoupit jako mírotvorce. Bude za to něco chtít. Třeba ukončení vojenské aliance mezi USA a Jižní Koreou a hmotnou pomoc.

Bude jen dobře, když KLDR nebude pokračovat v jaderném programu. Není to ostatně momentálně ani třeba, protože hlavního cíle už bylo dosaženo. Dynastie bude žít dál a dostane na to možná i nějaké peníze. Trumpův problém je v tom, že má rád efekt. Poněkud to připomíná Obamovu touhu vyřešit spor na Blízkém východě a uzavřít dohodu s Íránem. To se skutečně moc nepovedlo.

Velký kouzelník poprav a teroru se tedy laskavě dostavil do salónu, samozřejmě zřejmě přinucen sankcemi, protože ani diktátor nemůže popřít fyzikální zákony. Ale už je tam.

Návod do budoucna je jasný. Jste totální lump, ale rád byste do lepší společnosti? Opatřete si hodně velkou bouchačku, řekněte, že budete střílet. Pak slibte, že tedy nebudete a že chcete pozvánku do klubu a nějaké peníze a klid na svou práci. Dostanete to. Můžeme začít počítat na prstech obou rukou, kolik vládců tohle napadne. Nová epocha historie. Mír pro tuto dobu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora