Během vzrušeného jednání bezpečnostního výboru předseda vlády v demisi Andrej Babiš oznámil, že ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín nemá jeho důvěru a že jej postaví mimo službu. Podle zákona nemůže šéfa nezávislé vyšetřovací instituce odvolat bez pádnějšího důvodu, než jakým je trestní stíhání nebo ztráta bezpečnostní prověrky. Tak našel velmi spornou cestu v postavení mimo službu, které může provést v případě, že dotyčný policista jednal tak, že by to mohlo naplňovat znaky přestupku. Především se ale Babiš snažil Murína znemožnit. Již dříve mu přeci vyhrožoval ostudou, když Murín sám neodstoupí. Tak teď svůj slib premiér v demisi splnil.
Babišovu lovnou pušku nabila starší stížnost z olomouckého státního zastupitelství Ivo Ištvana, jež byla zaslaná na Úřad vlády před rokem. Tehdejší premiér Sobotka ji nepovažoval za významnou. Mělo v ní být uvedeno, že Murín brzdí vyšetřování. Babiše se to ničím netýká, ale z hlediska jeho vlastních zájmů se mu to nyní náramně hodí. Že by mu tak ležela na srdci férovost vyšetřování, to je jen pohádka pro méně bystré děti.
Závažné se ale toto nařčení Murína stalo poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman představil vlastní pohled na věc. Podle něj dochází k závažným pochybením a je nalomená i důvěra mezi státními zástupci a inspekcí. Uvedl to v dokumentu o hodnocení inspekce, který zaslal na Úřad vlády a který obdržel i bezpečnostní výbor sněmovny. Postup ředitele GIBS Michala Murína při vyšetřování úniku informací pak podle Pavla Zemana „v konečném důsledku představuje bezpečnostní riziko“.
Bezpečnostní výbor byl následně zcela převálcován rozjetým mocenským válcem Andreje Babiše, který Murína naprosto dehonestoval, a přítomní státní zástupci tomu napomáhali a sekundovali. Poslanci z ODS, ČSSD, STAN a Pirátů se snažili proti tomu postavit a v jednu chvíli dokonce odešli z místnosti, ale nebylo jim to nic platné.
Vzhledem k tomu, že se státní zástupci projevili více jako zástupci Andreje Babiše než zástupci demokratického státu, je zřejmě Michal Murín již mrtvý muž. Jestli se bude nadále bránit, je to projev osobní statečnosti, které tu ve státní správě už moc nemáme, ale v praktické rovině je věc téměř hotová. A po dobytí GIBS Babiš fakticky získává kontrolu nad policií. Nad tou policií, která přitom vyšetřuje jeho vlastní temné kauzy.
Nic tak zoufalého jsme tu ještě od Listopadu nezažili. Státní zástupci předávají trestně stíhanému premiérovi kontrolu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů a poslanci se zmůžou jen na usnesení, že se seznámili se situací. Přitom tou „situací“ je cosi, co se fakticky blíží změně politického režimu či převzetí státu, a to jednou jedinou nekontrolovatelnou mocí. Murínovy údajné hříchy jsou irelevantní vzhledem k tomu, jak je narušen model dělby a kontroly moci a jaké ohrožení fakticky znamená ovládnutí policie jednou stranou či jednou osobou.
Jak si toto vyřídí nejvyšší státní zástupce se svým svědomím, to je opravdu záhada. Ale je třeba mu připomenout, že objektem jeho loajality není Andrej Babiš, nýbrž demokratická Česká republika.
Podpořte svobodná média a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme.