NEBOJÍM SE NIČEHO. Přesně tuhle větu najdete v každotýdenním souhrnu toho, co vláda v demisi Andreje Babiše opět naslibovala občanům. Zní to trochu výhružně, pokud by ovšem člověk nevěděl, že Babiš řeší tolik potíží, že opravdu má čeho se bát. Tou hlavní je možnost, že půjde do vězení, i když předseda vlády tvrdí, že „to pro něj není téma“.

Andrej Babiš už je alergický na dotazy na jeho trestní stíhání. Všichni prý přece víme, že jde o záležitost, která je vylhaná a zpolitizovaná, Jaroslav Faltýnek dokonce tvrdí, že ve věci „neexistují žádné důkazy“. Je poměrně zajímavé, kolik toho pan Faltýnek o trestním řízení ví, ale ještě zajímavější je, že ač se oba snaží udržet si pokerface, nedaří se: nervozita je zjevná. Proč tomu tak je? Je to jednoduché – Babiš i Faltýnek si totiž uvědomují, že nejen česká policie, ale i celá Evropa si uvědomuje, že získání padesáti milionů korun na rezidenci majitele hnutí ANO nebylo v pořádku.

Babiš má sice dojem, že když všechny účastníky kauzy označí za zpolitizované, něčemu pomůže: Fakt je ale ten, že se sám postupem času stává směšným. Nejdříve můžete všechno svádět na Kalouska a zkoušet zdiskreditovat policejního vyšetřovatele, není ale možné do „Matrixu“ a „chobotnice“ zatahovat i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a pak se tvářit jako přítel Evropské unie.

Andrej Babiš je v křeči, protože ví, že opravdu moc potřebuje koalici s ČSSD. Kdyby se mu nepodařilo ji sestavit, nebude s ním na evropské půdě hovořit už vůbec nikdo (ostatně i teď s tím má jako trestně stíhaný premiér v demisi velké problémy), protože podpora od extrémní KSČM a rasistického hnutí SPD prostě není něčím, co vám v Evropě otevírá dveře.

Šéf hnutí ANO má trvale dojem, že všechno lze vyřešit silou smetením ze stolu a dostatečným marketingem. Není to pravda: Každého jeho činy nakonec doženou, a to zejména ve chvíli, kdy na vás ze skříně padají kostlivci mezinárodních rozměrů.

Marek Prchal sice za svého šéfa na Facebook napsal, že se ničeho nebojí. Měl by se ale ještě jednou zamyslet. Pár věcí by se rozhodně našlo.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora