Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se na zasedání Rady Českého rozhlasu 29. listopadu rozčiloval nad prací respektovaného investigativního novináře Janka Kroupy a jeho kolegů. Kroupa prý ředitele rozhlasu nepřesvědčil, že článek a rozhlasové vystoupení o neoprávněném hospodaření Agrofertu na tisíci hektarech pozemků není „účelovým antibabišovským tažením.“ Ředitel si prý již na toto téma „ostře promluvil“ s ředitelem zpravodajství Janem Pokorným a „promluví si“ prý i s Jankem Kroupou.

Článek na webu iRozhlas „Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy“ přinesl informaci, že nastupující premiér Andrej Babiš pobíral v době, kdy byl ministrem financí evropské dotace na půdu, která Agrofertu nepatří a ani je nemá v nájmu.

Agrofert i Agrární komora shodně uvádějí, že tento stav je výsledkem legislativní nejasnosti. Právní experti ale hovoří o nepřijatelnosti pobírání dotací tam, kde není jasné uživatelské právo, a dokonce upozorňují na možnost spáchání trestného činu ze strany holdingu Andreje Babiše.

Řediteli Zavoralovi také vadí, že ke zveřejnění došlo v den, kdy šel Andrej Babiš (ANO) za prezidentem Milošem Zemanem představit ministry nadcházející vlády. Zavoral prohlásil, že práci Janka Kroupy podrobí analýze. S jejími výsledky hodlá veřejnost seznámí nejspíše na dalším zasedání Rady Českého rozhlasu 20. prosince.

„Musím říci, že mi bylo trochu stydno, když jsem viděl, jak toto téma zpracovala ČTK. Zcela profesionálně, kdy dala prostor Agrární komoře, dalším zástupcům a vlastně konstatovala, že to je problém, který se týká stovek zemědělských družstev v České republice. Musím říci, že kauza, která v éteru a na našem iRozhlasu zazněla, vyzněla tak, že problém má pomalu jenom Agrofert,“ řekl René Zavoral na zasedání Rady ČRo.

„Ta kauza je trochu složitější. Tento problém, který se týká, myslím, více než 300.000 hektarů. Tady mluvíme o tisíci a něco hektarů. Je to problém, který by měl být ošetřen legislativně. Myslím, že i ministr zemědělství přiznal, že ošetřen není a nebyl,“ řekl na zasedání člen Rady ČRo Vítězslav Jandák.

Zavoral dodal, že se mu nelíbí, že kauza byla zveřejněna v den, kdy šel Andrej Babiš prezidentu republiky Miloši Zemanovi prezentovat jména ministrů nové vlády. Tuto výtku řekl také řediteli zpravodajství Janu Pokornému. „Nepřesvědčil mě on ani pan Kroupa svými argumenty, že ta kauza není nějakou účelovou záležitostí v jakémsi, teď to řeknu hodně otevřeně, antibabišovském tažení,“ dodal Zavoral.

Námitky proti zveřejnění informací o hospodaření Agrofertu vznesl na jednání Rady ČRo její člen Tomáš Kňourek, který je známý svými texty pro server Parlamentní listy a Babiše se dlouhodobě zastává:

Kňourek na nahrávce z jednání Rady uvedl: „Chtěl bych se zeptat na jednu věc, která teď docela rezonuje mediálním éterem. A to je článek pana Janka Kroupy na portálu iRozhlas.cz. Přečtu titulek: Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Nemají majitele, přesto na ně holding pobírá dotace. Já jsem si to s chutí přečetl a cítím tam jistou účelovost. Je to alespoň můj dojem. Tu účelovost cítím ve dvou záležitostech. Zaprvé v tom, že tento text vyšel v podstatě ve stejný čas, kdy zřejmě pan budoucí premiér šel za prezidentem republiky mu představit členy nové vlády. Což by ale nebylo možná tak strašné. Ta druhá věc je horší, si myslím. A to je, jak je ten text postaven,“ prohlásil a dodal: „Text převzala Česká tisková kancelář, ale ta si ho doplnila o názory dalších aktérů, jako je třeba Agrární komora a tak dále. Tyto názory v textu Janka Kroupy nejsou.“

„Já musím říci a pan ředitel Pokorný to ví, že jsem označil tu kauzu za pro mě nesprávně uchopenou, účelovou, jednostrannou. V tomto duchu hodlám si udělat i nějakou vnitřní analýzu a pak hodlám mluvit i s panem ředitelem Pokorným a zejména autorem těch reportáží panem redaktorem Kroupou, do jaké míry skutečně jsme tady dodrželi všechny principy, které by médium veřejné služby mělo dodržet. Za sebe říkám, že nejsem s touto prací spokojen, protože opravdu považuji tuto kauzu za zvláštně pojatou,“ souzněl s nimi Zavoral.

KOMENTÁŘ DENÍKU FORUM 24

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral jasně ukázal, že se potvrzují informace o tom, že veřejnoprávní rozhlas se chová v souladu se zájmy nastupujícího premiéra Andreje Babiše. Známý investigativní novinář Janek Kroupa na celé kauze pracoval dlouho a rozhodně se nestalo, že by zveřejnil neověřené či účelové informace.

Naprosto ničím se neprovinil novinářské etice a logicky v celém problému zdůraznil roli holdingu Agrofert. Babiš je největším zemědělcem v České republice a zároveň je předsedou nejsilnější politické strany. Čekat proto, že se žurnalista bude věnovat na stejné úrovni nesrovnatelně menším podnikatelům, je směšné.

Zavoral se nepostavil za svého novináře, naopak dává prostor názorům Vítězslava Jandáka, člověka blízkého prezidentu Miloši Zemanovi, a Tomáši Kňourkovi, zastánci všeho proruského a člověka, který pravidelně publikuje na dezinformačním serveru Parlamentní listy.

Česká republika potřebuje silná veřejnoprávní média, jelikož jen ony mohou být zárukou alespoň malé svobody slova, kterou se Babišovi po nákupu vydavatelství MAFRA podařilo omezit. Je proto nutné Zavorala vyzvat, aby stál za zaměstnanci Českého rozhlasu a umožnil jim svobodně publikovat informace, které se týkají nejmocnějšího politika v naší zemi.

Johana Hovorková, editorka

CO NA RADĚ ČRo ZAZNĚLO:

Kňourek: „Chtěl bych se zeptat na jednu věc, která teď docela rezonuje mediálním éterem. A to je článek pana Janka Kroupy na portálu iRozhlas.cz. Přečtu titulek: Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Nemají majitele, přesto na ně holding pobírá dotace. Já jsem si to s chutí přečetl a cítím tam jistou účelovost. Je to alespoň můj dojem. Tu účelovost cítím ve dvou záležitostech.

Zaprvé v tom, že tento text vyšel v podstatě ve stejný čas, kdy zřejmě pan budoucí premiér šel za prezidentem republiky mu představit členy nové vlády. Což by ale nebylo možná tak strašné. Ta druhá věc je horší, si myslím. A to je, jak je ten text postaven.

Začnu s tím, že tento text převzala Česká tisková kancelář, ale ta si ho doplnila o názory dalších aktérů, jako je třeba Agrární komora atd. Tyto názory v textu Janka Kroupy nejsou. Dále se v podstatě hovoří pouze o jednom aktérovi této problematiky. Jako je hospodaření na pozemcích s neurčeným majitelem a tak dále. Zatímco ČTK to zmiňuje. Na mě to dělá dojem, že tento článek je skutečně účelový v tom, že hovoří pouze o Agrofertu, a nikoliv o desítkách či stovkách jiných firem, které tento problém mají.

Já jsem se chtěl zeptat vedení Českého rozhlasu, jaký je jejich názor na tento text a zda neměla být tato zpráva, a já ji neberu, je to prostě problém s těmi pozemky, neměla být lépe zpracována.“

Jandák: „Já bych k tomu dodal ještě jednu věc. Ona ta kauza je trochu složitější. Tento problém, který se týká, myslím, více než 300.000 hektarů. Tady mluvíme o tisíci a něco hektarů. Je to problém, který by měl být ošetřen legislativně. Myslím, že i ministr zemědělství přiznal, že ošetřen není a nebyl. Že to je praxe, která se dělá léta. Sedlák, dneska moderním slovem farmář, se těžko dívá na to, když je půda neobdělaná. A tady díky této neopatrnosti by se neobdělávaly stovky tisíce hektarů půdy vůbec u nás. Ale není to bych těch, kteří to dělají, ale těch, kteří nepřipravili zákony a nepočítali s touto eventualitou, která se může stát. To je můj doplněk k tomu. Ten problém je daleko složitější, než jak byl prezentován v éteru.

Zavoral: „Pro mě je složité o tom mluvit, když tady teď už není pan ředitel zpravodajství Pokorný, který mezitím musel odjet, protože má večer ještě nějakou jinou povinnost. On to ví, protože já jsem s ním včera i předevčírem na toto téma mluvil velmi bouřlivě. Já nesouhlasím s tím, jak ta v uvozovkách kauza byla pojata ve vysílání Českého rozhlasu. Už proto, že je to problém obecný, systémový. Ten, který kauza popisuje. Musím říci, že mi bylo trochu stydno, když jsem viděl, jak toto téma zpracovala ČTK. Zcela profesionálně, kdy dala prostor Agrární komoře, dalším zástupcům a vlastně konstatovala, že to je problém, který se týká stovek zemědělských družstev v České republice. Musím říci, že kauza, která v našem éteru a na našem iRozhlasu zazněla, že ten problém pomalu má jenom Agrofert, respektive celá ta kauza byla odvozena od Agrofertu. Asi ve dvou, třech větách se objevilo, že se to týká i jiných společností. Já musím říci a pan ředitel Pokorný to ví, že jsem označil tu kauzu za pro mě nesprávně uchopenou, účelovou, jednostrannou. V tomto duchu hodlám si udělat i nějakou vnitřní analýzu a pak hodlám mluvit i s panem ředitelem Pokorným a zejména autorem těch reportáží panem redaktorem Kroupou, do jaké míry skutečně jsme tady dodrželi všechny principy, které by médium veřejné služby mělo dodržet. Za sebe říkám, že nejsem s touto prací spokojen, protože opravdu považuji tuto kauzu za zvláštně pojatou. Nelíbí se mi načasování té kauzy. Mám za to, že to je reportáž, která se moha objevit ve vysílání Českého rozhlasu, pakliže jsem byl utvrzen vedením zpravodajství, že se na ní pracuje půl roku, pak mohla být odvysílána kdykoliv jindy než v den, kdy zrovna ten, kterého se to týká, jede za prezidentem republiky, prezentovat ministry nové vlády. Já v tomto duchu jistá podezření mám.“

Zavoral: „Nepřesvědčil mě on ani pan Kroupa svými argumenty, že ta kauza není nějakou účelovou záležitostí v jakémsi, teď to řeknu hodně otevřeně, antibabišovském tažení.“

Ředitel se k věci vrátí za měsíc a bude informovat, jak k ní přistoupil.

Zdroj: Zvukový záznam z 11. veřejného zasedání Rady Českého rozhlasu (29. 11. 2017) -3/3

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner