Vývoj mysli státního úředníka Ovčáčka pokračuje. Poskytl rozhovor Parlamentním listům. Tam došlo i na dotaz z Českého rozhlasu, proč byli při Zemanově návštěvě v Polsku novináři vyzváni, aby nezabírali jeho odchod. (Snaha snad i zbytečná. Máme záznam jednoho jeho příchodu, nyní již slavné video o dvou židlích.) Tato otázka už předtím Ovčáčka značně rozčílila a úředník Ovčáček podlehl emocím i nyní.

„Víte, novináři už vůbec, a nemyslím všechny, ale řada z nich už neskrývá nenávist vůči panu prezidentovi…  já se stydím tu věc vůbec řešit. Nebudu zatahovat naše polské přátele do české novinářské bramboračky. Lidmi, kteří řeší takové věci, já hluboce pohrdám… Tohle je latentní nenávist, o nic jiného nejde. Poněkud mě mrzí, pokud se taková latentní nenávist řine z veřejnoprávního rozhlasu, to je prostě šokující záležitost. Ono se říká bulvár, ale nikdo z takového typu média se na podobnou věc nezeptal. Považoval jsem to za mimořádně hloupé… Nebudu vyvozovat žádné důsledky vůči Českému rozhlasu, nebudu Český rozhlas ostrakizovat, budu s ním nadále profesionálně spolupracovat, a bude-li vznesen nějaký dotaz, odpovím na něj. Ale to, o čem se bavíme, nebyl dotaz, to byl výron mysli paní redaktorky… Nebudu ale vyvozovat důsledky, nejsem mstivý.“

Je opravdu zábavné, že si hradní úředníček myslí, že by snad mohl „vyvozovat důsledky“. Nebo že někdo padne na sedací část těla, když úředníček dá majestátně najevo udělení milostivé přízně. Ale ať klidně nějaké „důsledky“ začne „vyvozovat“. Mohu ho ujistit, že jeho „vyvozování“ je milým zpestřením mediální práce a pokud se domnívá, že tím někoho z oboru nějak vykolejí, je na omylu.

Ovčáček je profesionální klaun, nikoli profesionální mluvčí. Skutečný profesionál si dovede v této funkci s otázkou poradit. Ví, že je sice hlas svého pána, ale současně má v novinářích vzbudit dojem, že pracuje taky pro ně. Když mlží, nemá se to poznat, a když se to pozná, nemá to být trapné.

Jednou možná současný hradní mluvčí skončí jako profesionální bavič. Je jen otázka, jak se mu bude dařit, až nebude mít svého ochránce a scenáristu.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora