Zvláštní situace nastala při jednání Babišova kabinetu, kdy se před Úřadem vlády standardně scházejí novináři na rozhovory s ministry. Dnes byla údajně jejich účast Robertem Pelikánem zakázána. Přítomní policisté na pokyn ministra spravedlnosti novináře vykázali do míst, kde nebylo možné se členy vlády hovořit. Úřad vlády hovoří o nedorozumění, ministerstvo spravedlnosti odmítá, že by Pelikán takový příkaz dal.

O situaci informoval na Facebooku Milan Markvart z České televize, který napsal: „Novináři už nesmějí čekat před Úřadem vlády, aby kladli otázky ministrům přicházejícím na jednání kabinetu. Policie má pokyn je vykázat. Tak aspoň nás zatím nemlátí pendrekama.“

Později také vysvětlil, kdo měl celou akci nařídit. „Nějak jsme komunikovali s mluvčí Peterovou, ta to nejdřív potvrdila s tím, že to nařídil ministr spravedlnosti Pelikán. A po dalších telefonátech nakonec řekla, že tam tedy novináři být můžou, ale musí se chovat slušně,“ napsal Markvart na sociální síť.

Ministerstvo spravedlnosti tuto informaci pro FORUM 24 odmítlo s tím, že Robert Pelikán rozhodně takový příkaz nevydal a jedná se o nedorozumění. Sám ministr na Twitter v reakci na moderátora veřejnoprávní televize Tomáše Drahoňovského napsal: „Vy už taky věříte každé blbosti. Z jakého titulu bych to jako měl zrovna já nařizovat?“

O něm později napsal na Twitter i Úřad vlády. „Došlo k nedorozumění, které se rychle vysvětlilo. Omlouváme se za nepříjemnost. Není v našem zájmu novináře odkudkoliv vykazovat. I nadále mohou samozřejmě čekat před ÚV a oslovovat ministry před jednáním vlády,“ stojí ve stanovisku Úřadu vlády.

Zdá se, že v momentě, kdy se v České republice řeší zpráva OLAF, jejíž obsah se úředníci Babišova kabinetu snaží zatajit, není pro premiéra potřebné, aby jeho vládní zaměstnanci mluvili s médii. Ačkoliv je jasné, že v dokumentu Evropského úřadu pro boj proti podvodům jsou informace, které zřejmě dokazují podvod při získání eurodotace na farmu Čapí hnízdo, je pro Babiše prioritou, aby se média, která neovládá, kauzou nezabývala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora