Andrej Babiš vstupoval do politiky s výkřiky o tom, že je třeba vymýtit korupci a odstranit prohnilé politiky, kteří se obohacovali na úkor občanů. Sám moc dobře věděl, kteří to jsou, protože se aktivně podílel na jejich monitoringu po listopadu 1989. I předtím se zdatně pohyboval mezi mocnými, a pokud jim zrovna neposkytoval informace, obchodoval s nimi. Ale co, takový je byznys, nebo se nám to alespoň Babiš snaží vysvětlit již dlouhé čtyři roky.

Mnozí tomu uvěřili a třeba se i rozhodli, že budou kráčet ve šlépějích pohádkově bohatého Slováka, který našel zlatou žílu až u nás. Až neskutečně úspěšná cesta, lemovaná nepřátelskými převzetími firem, zastrašováním obchodních partnerů a později i politických oponentů a možná i daleko drsnějšími praktikami, vypadala jako nekonečná.

V momentě, kdy se Babiš dostal do politiky, úspěchy se ještě navýšily, stejně jako se zvyšoval zisk firem, vlastněných tehdejším ministrem financí. Podzimní volby měly být oním klasickým „nejlepším na konec“. Prezident Zeman se totiž již řadu měsíců nemůže dočkat, jak ze svého politického „souputníka“ udělá předsedu vlády.

Nyní se však zdá, že pohádka „O dobroději Andrejovi“ nemusí mít tak šťastný konec, jak se zdálo. Závěr příběhu totiž místo krásného důkazu o chrabrosti hlavního hrdiny spíše nabídne odhalení, že onen „klaďas“ je ve skutečnosti nekompromisním loupežníkem.

Netradičně však do děje výrazně vstupuje i sám divák. Právě on si totiž do jisté míry může zvolit, zda vůbec chce, aby se na „hrdinovy“ špatné charakterové vlastnosti přišlo. Divákem se tentokrát stává český volič, jehož hlas ukáže, zda v současné společnosti vůbec nějaké loupení vůbec vadí.

Babiš dokázal neskutečnou věc. Z lidí, kterým v roce 2013 přesvědčivě tvrdil, jak důležité je zamést s korupcí a „těmi všemi zlými politiky“, kteří rozkradli naši krásnou zemi, udělal dav, který mu jeho krádeže bez mrknutí oka odpustí. A k tomu ještě navrch přidá ohromnou podporu, kombinovanou s házením špíny na všechny, kteří si dovolí upozornit na to, že bývalý šéf státní kasy je lhář a s velkou pravděpodobností i zloděj.

Uplynulo několik dní od publikování informace o zájmu policie o vydání poslanců Faltýnka a Babiše k trestnímu stíhání. Některá média, která oligarcha přímo či nepřímo ovládá, dělají, že se nic neděje. Lžou tak lidem. I tím, že neinformují. Dopad kauzy Čapí hnízdo tak opět ukážou až předvolební průzkumy. O jejich průkaznosti se sice dá úspěšně pochybovat, ale pro mnohé občany jsou rádcem při volbě strany, které hodí svůj hlas. Nový model tak ukáže, do jaké míry ve skutečnosti vadí politická strana, jejíž předseda loupí.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora