Po kabaretu Ovčáček čtveráček, který se setkal s velkým ohlasem, se připravuje další představení s politickou tematikou. Nezávislá divadelní scéna SemTamFór chystá dílo s názvem Republiko má středisková aneb Lukrativní nejistota. Tvůrci divákům slibují komentovaný průběh dne politika, včetně zákulisních intrik, které mají zůstat na veřejnosti skryty.

Autoři se ve svém kabaretu chtějí zabývat především kritikou nejvyšších vládnoucích míst. „Impulzem pro napsání tohoto kabaretu byl současný stav politické (ne)kultury. Politicky výbušné kauzy už se nikdo ani nesnaží zakrývat, z ústavy se stává trhací kalendář a nejvyšší místa nerespektují rozhodnutí soudu. Volení zástupci se chovají jako neomezení vůdci,“ vysvětlují tvůrci, jak vznikl nápad kabaret napsat.

Celý příběh je velmi jednoduchý a i bez reálných jmen současných politiků je jasné, na koho cílí. „Tři hlavní postavy představují archetypy současných politiků. ŽIŽKA – opravdový ZEMAN se v mládí živil jako lupič a lapka. A co se v mládí naučíš. Jako vůdce národa však musí tento rys své povahy krotit,“ popisují tvůrci ze SemTamFór.

„K tomu mu zdatně sekunduje jeho mluvčí, který se postará o všechna faux pas, kterých se nejvyšší dopouští. Trojici pak uzavírá šedá eminence. Všude přítomný lobista Bocian zo Slovenska, který jen sleduje ,cvrkot‘, ale v pravý okamžik je tam, kde má být, a profituje z toho, jak jen to jde,“ dodávají.

Pod režijní taktovkou Jana Julínka a Leoše Peteráče se představí pětice mladých herců, které doplňuje spisovatel, básník a filozof PhDr. Ivo Šmoldas. Ve svých komentářích se zamýšlí například nad tím, jak je možné, že z naší národní tradice zmizela defenestrace, a přitom ctíme tradici Rudolfa Druhého a na hradě si ponecháváme kabinet kuriozit.

Premiéra je připravena na 27. 9. v Divadle na Prádle, které se nachází na Malé Straně.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora