V noci na dnešek zemřel v Ústřední vojenské nemocnici legendární český herec Jan Tříska na následky sobotního pádu z Karlova mostu do Vltavy. O tragické události informují i věhlasná zahraniční média: Süddeutsche Zeitung, The New York Times, The Washington Post, The Guardian. Dále pak internetové servery na Slovensku, v Irsku, v Rakousku, ve Francii nebo ve Švýcarsku. Janu Třískovi vzdávají hold čeští a slovenští umělci, politici a další osobnosti.

„Je to pravda, bohužel,“ potvrdil pro iDNES.cz herec a režisér Jiří Mádl, se kterým měl Jan Tříska točit film Na střeše.

„Je mi to líto, protože pokud vím, tak Honza neplánoval, že někdy umře. Držel diety, cvičil a myslím si, že i ve svých osmdesáti letech byl velice připraven fyzicky i mentálně, byl schopen naučit se dlouhé texty,“ řekla pro ČTK herečka Magda Vašáryová.

„Většina Honzových e-mailů končila stejným pozdravem. Tady je jeden z nich: ‚V létě v hotelu Adria jsem čekal na výtah. Když přijel, stál v něm kuchař ve vysoké bílé čepici, plácnul dlaní do stěny a vykřikl: Jmenuji se Igor Hnízdo! Napadá mě: co kdyby Igor Hnízdo po dvaceti letech neměl trubičky v nose a elektrický vozíček s kyslíkovým přístrojem. Ale jezdil by na drahém závodním kole do fitka a zvedal činky. Také by lezl na cvičné horolezecké stěně. Jeho bývalí žáci, padesátníci s obrovskými pupky, by ho navštěvovali. Igor by na dálku miloval mladá potetovaná dvojčátka. Ale ty by z něj měly srandu. Co ty na to? Zdravím z Kalifornie, Tvůj navždy, Honza‘ Tak tedy navždy. Tvůj taky Honza,“ napsal na svůj facebookový profil režisér Jan Svěrák, se kterým Tříska natočil svůj poslední film Po strništi bos.

„Právě jsem dostal zprávu, že Honza umřel. Tak tady brečím a vůbec tomu nechci věřit…,“ uvedl na Facebooku herec Jan Hrušínský.

„Jan Tříska byl skvělý herec a výjimečný člověk. Českému filmu, divadlu a celé naší kultuře bude strašně chybět,“ napsal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„V Janu Třískovi česká kultura ztrácí jednoho z nejtalentovanějších herců, ale i čestného a statečného člověka. Skláním se před jeho památkou,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Smutně zvláštní smrt. Taková jedinečná… A osmdesát je krásný věk,“ uvedla na Facebooku zpěvačka Natálie Kocábová.

„Zemřel Jan Tříska. Jeden z největších. I přes totalitní perzekuci na svou zem nikdy nezanevřel. Odešel, ale bude s námi dál,“ napsal na svém twitterovém účtu herecký kolega Jana Třísky a současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„Smutná zpráva, měli jsme ho rádi. Dej mu, Bože, herecký ráj a věčný potlesk…,“ napsal na twitterovém účtu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Jan Tříska mimořádná osobnost na plátně, pódiu i mimo něj. R.I.P.,“ uvedl na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Poprvé jsem ho viděl jako hodně mladý student, v šedesátých letech v roli Romea. A pak jsme se seznámili, když v roce 2002 vystupoval v té legendární inscenaci shakespearovských slavností jako král Lear. Opsal veliký herecký oblouk od Romea ke králi Learovi. Já jsem viděl obojí a před obojím smekám,“ řekl ČTK odborník na Shakespeara, překladatel Martin Hilský.

„Velký Vont / Širokko … Igor Hnízdo … hlas Boba St.Claira … Král Lear … Jan Tříska. Tolik charakterů – a jen jeden život,“ napsal na Twitter sportovní komentátor České televize Robert Záruba.

„Zemřel vynikající herec Jan Tříska, velká osobnost. Bude divadlu i filmu chybět. Upřímnou soustrast blízkým,“ napsal na twitterový účet předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

„Nezapomeneme…,“ napsal na Facebooku herec Jiří Maryška.

„Jan Tříska byl velký a výjimečný herec, ale také člověk pevných a jasných názorů. Česká kultura v něm ztrácí významnou osobnost,“ uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„Zemřela česko-americká filmová a divadelní legenda Jan Tříska. Rest in Peace.“ napsala na twitterovém účtu americká ambasáda v České republice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!