Zákon o svobodném přístupu k informacím, takzvaná stošestka, je další variantou, kterou se lze dopátrat k obsahu zprávy od Evropského boje proti podvodům. Tu pečlivě střeží na ministerstvu financí a snaží se za každou cenu znemožnit její zveřejnění. Robin Suchánek je ovšem přesvědčen, že podle zákona má právo, stejně jako každý, kdo si na ministerstvo financí zažádá, dokument z OLAF vidět.

Zákon č. 106/1999 Sb. nabízí občanům možnost se seznámit s informacemi, které například úřady nesdělují automaticky. Týká se i přísně utajované zprávy, která má vysvětlit, zda podle OLAF zneužil Andrej Babiš a několik dalších lidí dotace z Evropské unie při stavbě farmy Čapí hnízdo.

Po Dominiku Ferim z TOP 09, který jako poslanec využil první svého práva vyzvat Schillerovou, aby dala dokument k nahlédnutí, nebo europoslanci Tomáši Zdechovském, který bude 2. ledna žádat o zprávu OLAF přímo v Bruselu, je tu třetí způsob, jak zkusit „vydolovat“ důležitý dokument, který může ukázat, zda je český premiér zloděj.

Suchánek žádá po ministerstvu financí čtyři informace. Plné znění zprávy ze šetření OLAF, která je na úřadě pod vedením Aleny Schillerové, bývalé Babišovy náměstkyně, od 27. prosince. Dále chce znát charakter této zprávy, co všechno ministerstvo se zprávou do současnosti podniklo a v případě, že by se ministerstvo rozhodlo i nadále zprávu tajit, chce žadatel vědět, co ho k tomu vede.

Je sice jasné, že Schillerové úřad „poselství“ z OLAF nevydá, ale je řádným právem každého občana chtít informace o tom, zda předseda vlády neukradl 50 milionů korun, které bude možná Česká republika s velkou ostudou vracet do bruselské kasy.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora