Výtvarník Vladimír Merta poprvé vystavuje obrazy, které tvořil s pomocí proudů větru. Díla rodáka z Frýdku-Místku od dneška představuje v ostravské Galerii současné malby v Divadle Antonína Dvořáka, výstava potrvá do 11. května. ČTK to řekla mluvčí Národního divadla moravskoslezského Marcela Bednaříková.

Výstava v Galerii současné malby představí Mertovy obrazy z cyklu Malby větrem, které vznikaly působením proudu vzduchu na zavěšený štětec nad plátnem. Malba se pak uskutečňovala sama od sebe bez kompozičních a estetických představ.

„Esencí takto pojaté tvorby je nepředvídatelnost, náhoda, autentičnost a objektivnost. Je v přímém protikladu k romantickým tvůrčím přístupům zdůrazňujícím emoce a vypjatý individualismus,“ řekl kurátor výstavy Martin Klimeš. Cyklus obrazů Vítr je v Ostravě prezentován poprvé.

Merta studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde žije a pracuje. Dnes vyučuje v ateliéru Nová média na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

„Tvorba Vladimíra Merty je velmi rozmanitá a stále překvapuje novými tématy a způsoby jejich ztvárnění. Patří ke generaci, která v druhé polovině 80. let minulého století razantně vstoupila na českou výtvarnou scénu s uměleckým názorem, který se zcela lišil od oficiálně prosazované linie, ale také od modernistických tendencí vycházejících z 60. let minulého století,“ uvedla Bednaříková.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner