Slovenský Krajský soud v Bratislavě zamítl žalobu premiéra v demisi Andreje Babiše na Ústav paměti národa. Kauza je tak právoplatně a definitivně skončena a je jasné, že český premiér v demisi byl ve svazcích StB uváděn jako spolupracovník oprávněně. Zatímco demokratické politiky to pobouřilo, Miloš Zeman se Babiše zastal.

Na informaci o Babišově prokazatelné spolupráci se Státní bezpečností ihned zareagovali i čeští politici. Například Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN napsal na Twitter: „Stíhaný pro podvod. Se sazbou až 10 let vězení. Bývalý člen KSČ. Zločinecké organizace, která zničila životy milionům lidí. Agent StB. Kterého do nedávna kryli kolegové StBáci. A to je jediný premiér pro naši zemi, na kterém trvá ANO i prezident Zeman.“

„Trestně stíhaný Stbák ze Slovenska. Marně přemýšlím, čím jsme se jako národ provinili,“ zamýšlí se Michal Kučera z TOP 09. S trochou nadsázky k informaci přistoupila na sociální síti ODS. „To je hrozné, jak ty soudy na Slovensku podléhají účelovkám,“ s odkazem na Babišovo neustálé obviňování všech, jak proti němu vedou účelovou kampaň.

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer se zase ptá, co máme od Babiše čekat. „Soud rozhodl, že Babiš je jako agent StB veden oprávněně. Jak nám tento člověk pomůže s výzvami budoucnosti?“ napsal na Twitter.

Ostře se vyjádřil i Miroslav Kalousek. „Pravda vyšla najevo. V reálné české praxi to však neznamená prakticky nic. ČSSD spolu s KDU-ČSL a Babišovým ANO protlačily v r. 2014 zákon, který dovoluje bývalým StBákům účast ve vládě. Je to jejich historická odpovědnost, za kterou platíme.“

Podle předpokladů se Babiše zastal prezident Miloš Zeman, jehož stanovisko zveřejnil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Z hlediska postupu pana prezidenta tato zpráva neznamená žádnou změnu. Pan prezident ctí výsledek voleb a druhý pokus o sestavení vlády tedy patří předsedovi vítězného hnutí ANO. Navíc, česká média v této kauze vědomě dezinformují,“ píše mimo jiné Ovčáček na Twitteru.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora