Že strana T. Okamury SPD neoplývá mysliteli, to se celkem dalo čekat. To, čeho jsme se dočkali, ještě předčilo očekávání. Výroky okamurovských zákonodárců (máme se na co těšit) by už vydaly na nějakou humoristickou rubriku. Ta by ale byla celkem zbytečná, protože moudra těchto osob už začínají přecházet do stadia zlidovělého humoru.

Činí se také mladá poslankyně Tereza Hyťhová. V anketě na irozhlas.cz se ukázalo jakési kouzlo nechtěného. Na druhou otázku, která zněla „Co bude vaším hlavní tématem ve sněmovně?“ odpověděla: „Jelikož jsem učitelka, ráda bych se věnovala problematice školství. Myslím, že těch věcí, kterými bychom se měli zabývat, je hodně. Také sociální oblast obecně. Jelikož jsem z Ústeckého kraje, máme tady hodně sociálně vyloučených lokalit a jiných takových problémů, tak je to potřeba řešit.“

To zní jako přijatelné sociální moudro, proti kterému nelze celkem nic namítat. Problém tohoto textu je ale v kontextu. Říká to ta samá Hyťhová, která okomentovala dnes již slavnou fotku prvňáčků z Teplic, na které byly děti vietnamské, romské a arabské. Pod ní se objevily v debatě výroky jako: „Okamuro, vyžeň to už konečně z republiky“ nebo „Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská“.

„Pro Týdeník Směr pak řekla: „Když vidíme takovou fotografii, tak chápu narážky těch lidí, kterým to vadí.“

Protože posílat prvňáčky do plynu je přece jen dost úchylné, zeptali se jí na serveru Lidovky.cz, jak to myslela. Poslankyně z toho dost klopotně vybrušovala: „Jde mi o to, že mi pan redaktor říkal, že se objevují nějaké narážky na tu fotku, jestli to tak tedy je. Já jsem mu říkala, že ty lidi chápu. A to ne, že bych se jich zastávala, protože já se s tímhle absolutně neztotožňuji. Chápu je z toho důvodu, že dneska je sociální systém nastavený tak, že se zneužívá dávek právě takovými lidmi, kteří nechodí do práce, nechodí ani řádně do školy.“

Pak ale vyšlo najevo, že rodiče těchto dětí vůbec nezná. Krom toho se zjevně jedná o děti, které do školy od první třídy chodí, takže zmínka o někom, kdo ani neposílá děti do školy, je dost mimo. Byl to prostě typický okamurovský přístup plošného demagogického odsouzení a je úplně jedno, že o sobě poslankyně tvrdí, že není extremistka. Je otázka, z čeho bychom to měli poznat. Co chápe na postoji zvrácených lidí, kteří chtějí někoho vyhánět nebo posílat do plynu, navíc děti, protože je jiné národnosti, jako „pochopitelné“?

Na šestou otázku ankety „Jste pro setrvání v Evropské unii?“ mimo jiné říká: „Každý stát by měl být suverénní a měl by si o svých věcech rozhodovat sám, zodpovídat se, řešit věci, co se týkají státu, a ne aby to řídil někdo z Bruselu, když ani neví, jak to v České republice chodí. A týká se to opravdu hodně věcí, třeba zemědělství. České zemědělství bohužel upadá, a to myslím ve smyslu, ne že by upadalo, ale třeba malí podnikatelé, živnostníci, znala jsem spoustu takových lidí a bohužel dneska to raději jakoby zabalí, když to takhle řeknu. Dneska podmínky, jaké jsou, všechno se vyváží, odváží. Je to škoda, co se tady dnes děje. A myslím, že kdybychom měli referendum, lidé by rozhodli, jak rozhodli.“

Tak jistě. Lidé by rozhodli, jak by rozhodli. To je opravdu rétorický klenot. Ale tak není každý Balzac, to už snad od poslanců ani nečekáme. Někdo by ale měl dotyčným a předně poslankyni Hyťhové vysvětlit, že „vystoupit z Unie“ neznamená, že se přeneseme do nějakého jiného světa. Pokud bychom chtěli něco vyvážet, museli bychom to samozřejmě stejně dělat za podmínek, jaké stanoví Evropská unie. Jen bychom neměli ty výhody, které členství v EU dává. Česká republika totiž nemůže odplout jako ostrov někam daleko, kde si podmínky vybereme. Ty jsou prostě dané naší polohou a sousedy. Ekonomiku máme výrazně exportní, a pokud na nás chce někdo přivolat ekonomické pohromy, měl by vystoupením z EU hned začít. Pak bychom byli svědky suverenity tak nevídané, že to od dob RVHP nepamatujeme.

SPD dodala jako zákonodárce skutečně kvalitní „matroš“. Oni si to Svědkové Tomiovi s kritikou ale nějak přeberou, až to jejich rozoumkům guru předžvýkané předloží. Pak to pozřou a posíleni tímto soustem moudrosti budou pokračovat ve své činnosti, jako v ní po výbuchu atomovky pokračuje radioaktivní mrak.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora