I druhá strana Tomia Okamury v pořadí dokáže pořádně rozfofrovat peníze. Povšiml si toho Deník referendum: „Téměř sedm a půl milionu utratilo hnutí Svoboda a přímá demokracie za analytickou činnost, mediální zastoupení a poradenství PR v předvolební kampani. Vyplývá to z volebního účtu strany. Jaké konkrétní firmy a za jaké konkrétní služby peníze inkasovaly, strana odmítá sdělit.
Ze zvláštního účtu strany pro příspěvky ze státního rozpočtu bylo 19. ledna na volební účet SPD převedeno osm milionů. Už den poté, 20. ledna, z účtu odešlo 4.477.000 korun za „analytickou činnost“ a 2.904.000 korun za „mediální zastoupení a poradenství v oblasti PR“.
Redaktorce DR se ovšem u mluvčí strany SPD Michaely Dolenské nepovedlo zjistit, ke komu peníze směřovaly a za jakou činnost: „Pan Okamura je nemocen a nikdo jiný, kdo by mi mohl poskytnout adekvátní informace, tu není.“
Dobře, řádí teď po volbách různé fyzické neduhy. V následně zaslaném e-mailu mluvčí sděluje, že šlo o „interní průzkumy“, protože zveřejňované průzkumy strana považovala za chybné. Peníze prý byly vynaloženy „správně a efektivně“.
Bylo jich rozhodně vynaloženo hodně. Do minulého týdne bylo nutné, aby strany předložily ke kontrole, jak financovaly v roce 2017 volby do sněmovny. Na poslední chvíli, dva dny před „uzávěrkou“, poslala SPD ze svého účtu Tomia Okamury téměř 7,4 milionu Kč za PR a analýzy. Celkem 4,5 milionu stálo „mediální zastoupení a poradenství PR při volbách“. Jak uvádí server iDnes.cz: Ač se za průzkumy ve většině případů platí hned, vydala SPD za ty své teprve letos v lednu dle transparentního účtu 2,9 milionu korun.
Účetnictví kampaně všech politických stran, které se podzimních voleb účastnily, nyní analyzuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran (ÚDHPSH). A peníze z transparentního účtu SPD odešly doslova v posledních dnech před tím, než úřad část dat zpřístupnil.“
Není to poprvé, co Okamurova strana srdnatě utrácela. Jak jsme tu psali už 25. 3. 2015, bylo tomu tak i v případě Okamurovy první strany Úsvit: „Úsvit přímé demokracie dostal ve volbách 7 procent hlasů. Za tento výkon mu náleží na celé volební období za volby a mandáty poslanců 122 milionů korun státního příspěvku. Z toho Úsvit už dostal polovinu peněz. Jenže peníze hnutí, které má pouhých devět členů, už jsou pryč. Podle tajemníka hnutí Jana Zilvara je to tak, že ‚disponibilní prostředky strany do konce volebního období jsou nula korun‘. Okamura si nechal zaplatit 643 tisíc za propagaci svého facebookového profilu, tedy za propagaci sebe. Pět milionů stála propagace Okamury od firem ATM a 10 minutes. (Obě firmy měly jen fiktivní adresy, jedna z nich třeba v chatrči, kde přebývali bezdomovci.) Mají dostat ještě dvacet milionů.“ Následkem tahanice o peníze Tomio Okamura odešel a založil si stranu novou. Jak se ukázalo, Okamura fakturoval peníze za služby sám sobě a makal údajně mnoho hodin i na Štědrý den a o Silvestru. On pak tvrdil, že se mu tak vracely peníze, které do strany vložil předtím ze svého a pracovali za něj i o svátcích najatí lidé. Peníze tehdy roztáčela strana, která měla jen devět členů.
Třeba se dozvíme, komu šly peníze tentokrát. Podle mluvčí SPD Michaely Dolenské má strana smlouvy podepsané 3. 7. 2017 k dispozici a je připravena je předložit oprávněným kontrolním orgánům. Splatnost byla smluvně dohodnuta za celou dobu spolupráce, a to do konce ledna 2018. Zajímavé je ovšem to, že ke svému volebnímu výsledku se okamurovci propracovali nějak draze. Podle iDnes Hnutí ANO dalo za PR služby ve volbách podle svého transparentního účtu něco přes dva miliony korun a Jakub Horák dostal za svou práci pro Piráty 792 tisíc a ještě pak dali čtyřikrát čtyřicet tisíc za mediální poradenství.
Až se Tomio Okamura uzdraví, třeba nám sdělí, v čem byla ta přidaná hodnota. Nebude to jistě problém, tak úspěšný podnikatel a politik penězům a hodnotám jistě rozumí.