
Pavel Galeta, učitel a kandidát za SPD FOTO: SPD
FOTO: SPD

Pavel Galeta je učitelem na Střední škole technické a obchodní v Olomouci. Zároveň ale také kandiduje za stranu Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, kdyby se sám veřejně nechlubil tím, jak svým žákům vykládá lži o Evropské unii. Jako soukromá osoba má samozřejmě právo věřit informacím z kdejakých dezinformačních webů (a zejména z rádia Svobodný vysílač), dělat politickou agitaci ve škole je však nepřípustné.
Galeta se o tom, jak politicky ovlivňuje své žáky, vyjádřil na Okamurově mítinku, o kterém informoval server Aktuálně.cz. „Když mi žáci říkají, proč jsou pro Evropskou unii, tak já jim vysvětluji, že například ty peníze, co z EU dostáváme, stejně v mnohem větším množství do unie posíláme,“ uvedl. V reportáži hovoří i o dalších podivných informacích, které má ze Svobodného vysílače, rádia, které šíří konspirační teorie, proruské bludy a spolupracuje z dalšími médii podobného stylu, jako je Aeronet a další, prokazatelně financované z Ruska.
Deník FORUM 24 se proto zeptal ředitele olomoucké střední školy Petra Konečného na to, zda ví o politické agitaci ve své instituci a co na ni říká. „Pan inženýr Galeta je vyučující odborných elektrotechnických předmětů. Jeho politická orientace mi není známa. Jakákoliv politická agitace na půdě školy je nepřípustná i z hlediska legislativy. Jestliže se tak děje, bude pan inženýr upozorněn, aby své osobní názory prezentoval mimo půdu našeho vzdělávacího zařízení,“ sdělil ředitel redakci.
Školský zákon mu dává za pravdu, jasně totiž říká: „Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace.“
Politická agitace do škol nepatří, tématem se stává zejména vždy před volbami. Největší spory se vedou ve chvíli, kdy politik vystupuje jako expert na svůj další obor. Tam vždy záleží na posouzení konkrétním učitelem.
Důležité je také vrátit se k tomu, že učitel Galeta prokazatelně svým žákům říká nejen své politické názory, ale navíc nepravdy. Dle ministerstva financí v průběhu celého roku 2016 obdržela Česká republika z rozpočtu EU příjmy ve výši celkem 123,8 miliardy korun, přičemž na povinných platbách současně odvedla do evropského rozpočtu 44,2 miliardy korun. Česká republika tak za celý rok 2016 obdržela o 79,6 mld. Kč více, než do rozpočtu EU odvedla, a její výsledná čistá pozice je tak třetí nejvyšší od vstupu do EU. Doufejme, že si tuto informaci pan učitel i jeho spolustraníci do voleb ještě nastudují.