Neznámý a zatím unikající pachatel dnes v centru Stockholmu vjel ukradeným nákladním autem do davu lidí a prorazil průčelí obchodního domu. Počet obětí útoku vyšetřovatelé zatím neuvedli, podle médií se pohybuje mezi třemi a pěti. Švédská policie po útočníkovi zatím bezvýsledně pátrá, i když zřejmě má jisté informace o podezřelém. Podle švédského premiéra byl útok činem teroristy.

„Viděla jsem stovky lidí, kteří běželi, běželi jako o život,“ říká svědkyně incidentu Anna. „Stáli jsme v obchodu s obuví, když lidé začali křičet. Pak jsem uviděl obrovský kamion, jak narazil do protější zdi,“ uvedl další ze svědků Jan Granroth.

Další svědek Dimitris popisoval paniku, když se objevil nákladní automobil. „Neviděl jsem, jestli se mu řízení vymklo kontrole. Nejméně dva lidi přejel. Běžel jsem odtamtud, jak nejrychleji to šlo,“ podotkl.

Na místě jsou přivolaní vyšetřovatelé, informovala policejní mluvčí podle agentury Reuters. Incident se odehrál před 13.00 SELČ.

„Automobil zranil lidi na (nákupní třídě) Drottninggatan,“ řekla Reuters mluvčí Towe Haggová. Švédská média hovoří o tom, že pak vůz narazil do obchodního domu.

„Ve městě (byl) vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení. Centrum uzavřeno. Nouzová linka CZVV: +46703255156,“ píše na Twitteru české ministerstvo zahraničí.

Připravujeme podrobnosti