Trump nechal vybombardovat základnu v Sýrii. Rusko to ostře kritizuje

ČTK
FOTO: ČTK

Trump nechal vybombardovat základnu v Sýrii. Rusko to ostře kritizuje

0

Americký úder na leteckou základnu syrské armády v reakci na úterní chemický útok na syrské město Chán Šajchún dnes podpořily západní země, Saúdská Arábie, Turecko a Japonsko. Čína varovala před další eskalací konfliktu. Rusko ho stejně jako syrská státní televize označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva, akci jako „nebezpečnou a destruktivní“ odsoudil také Írán. Moskva současně pozastavila platnost ujednání se Spojenými státy, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi.

0
 • Syrská státní tisková agentura SANA uvedla, že obětí útoku se stalo devět civilistů, včetně čtyř dětí. Zemřeli podle ní ve vesnici poblíž bombardované letecké základny. SOHR už dříve informovala, že při náletech zahynuli čtyři vojáci včetně generála.

 • Americký úder na leteckou základnu syrské armády v reakci na dřívější chemický útok na syrské město Chán Šajchún situaci v Sýrii nezlepší, uvedla nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS). Slovenská diplomacie útok zatím nekomentovala, vyjádření se očekává odpoledne. Mluvčí slovenského premiéra Roberta Fica ČTK řekla, že za Slovensko se vyjádří ministerstvo zahraničí.

 • Rusové byli překvapeni americkým útokem v Sýrii, protože se jim zdálo, že když roztáhli ochranný deštník nad Bašárem Asadem, Američané se ho neodváží dotknout. Teď budou muset reagovat, upozornil dnes polský list Gazeta Wyborcza. Je podle něj otázka, zda ruská odpověď zazní v samé Sýrii, anebo na východě Ukrajiny.

 • Telefonický rozhovor prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa kvůli americkému úderu v Sýrii se zatím neplánuje, uvedl dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Kreml podle něj lituje, že Trump před volbami sliboval boj proti terorismu, ale „dopadlo to přesně naopak“, když nálet prospěl teroristům. Americký útok podle mluvčího také výrazně zvýšil riziko incidentů mezi ruskými a americkými letouny.

  Po americkém náletu Rusko oznámilo, že pozastavuje platnost ujednání s Američany ohledně zabránění incidentům při letech nad Sýrií. Podle Kremlu Moskva nezavře komunikační kanál s USA, ale skončí s výměnou informací.

  Putin podle svého mluvčího uspořádá ještě dnes poradu se členy své bezpečnostní rady. Jedině prezident může rozhodnout o zvýšení počtu ruských vojáků v Sýrii, podotkl Peskov.

 • Syrské město Chán Šajchún, v němž v úterý zemřelo na otravu toxickým plynem přes 80 lidí, se dnes opět stalo terčem náletu. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž zatím nejsou zprávy o obětech.

  SOHR uvedla s odvoláním na svědky z místa, že neidentifikovatelné letadlo bombardovalo silnici na severním okraji města Chán Šajchún. Nálet způsobil materiální škody, ale zatím nejsou zprávy o tom, že by při něm někdo zahynul.

 • Americký úder v Sýrii ukazuje potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům, míní předseda Evropské rady Donald Tusk. Uvedl to na twitteru v první reakci EU na noční americký útok na syrskou leteckou základnu u Homsu. Tusk, který řídí jednání prezidentů a premiérů evropské osmadvacítky, doplnil, že EU bude s USA spolupracovat na ukončení brutality v Sýrii.

načíst starší události