ONLINE: Nákladní auto vjelo ve Stockholmu do davu lidí. Zatím tři mrtví

Twitter
Útok ve Stockholmu | FOTO: Twitter

ONLINE: Nákladní auto vjelo ve Stockholmu do davu lidí. Zatím tři mrtví

0

Neznámý a zatím unikající pachatel dnes v centru Stockholmu vjel ukradeným nákladním autem do davu lidí a prorazil průčelí obchodního domu. Počet obětí útoku vyšetřovatelé zatím neuvedli, podle médií se pohybuje mezi třemi a pěti. Švédská policie po útočníkovi zatím bezvýsledně pátrá, i když zřejmě má jisté informace o podezřelém. Podle švédského premiéra byl útok činem teroristy.

0
 • Policie nově hovoří o tom, že mrtví ve Stockholmu jsou čtyři. Informace se ale stál rozcházejí.

 • Policie dopadla podezřelého z dnešního útoku ve Stockholmu. K činu se přiznal, informuje švédský deník Aftonbladet.

 • Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v pátek dne 7. dubna 2017 kondolenční telegram Carlu XVI. Gustafovi, králi Švédského království, v souvislosti s teroristickým útokem ve Stockholmu.

  Vaše Veličenstvo,
  s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku v centru Stockholmu, který si vyžádal lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám oběti.
  S úctou
  Miloš Zeman
  prezident České republiky

 • Dnešní incident ve Stockholmu, při kterém neznámý pachatel vjel ukradeným nákladním autem do davu lidí, byl zřejmě dalším útokem „osamělého vlka“, uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Jeho úřad zatím nemá informace, že by se týkal České republiky či jejích občanů.

  Počet obětí útoku vyšetřovatelé neuvedli, podle médií se pohybuje mezi třemi a pěti. Švédská policie po útočníkovi zatím bezvýsledně pátrá. „Jsme ve spojení s našimi zahraničními partnery,“ uvedl Chovanec na twitteru. Z dosud dostupných informací podle něj nevyplývá spojitost událostí s Českem.

  Podobně jako další čeští politici Chovanec útok ve švédském hlavním městě odsoudil. „Barbarský útok ve Stockholmu je zřejmě dalším útokem osamělého vlka. Naše myšlenky jsou u obětí a jejich blízkých,“ napsal.

 • Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nedoporučuje českým občanům, aby se v současnosti vypravovali do Stockholmu.

 • Zásah policie proti domnělému pachateli útoku.

 • „Lidé v naší zemi mají zkušenosti s mezinárodním terorismem z první ruky. Rusové truchlí spolu se Švédy,“ citovala agentura TASS Vladimira Putina .

 • „Nejsme v kontaktu s osobou nebo osobami, které nákladní auto řídily,“ řekl novinářům policejní šéf Dan Eliasson. „Potřebujeme svědky a důkazy. Žádní podezřelí zatím zatčeni nebyli,“ dodal policejní šéf.

  Připustil nicméně, že osoba, jejíž fotografii novinářům předložil, může mít k teroristickému útoku nějaký vztah.

  Podle Eliassona policie před útokem žádnou zprávu o chystané akci neměla. Policista oznámil, že v klíčových místech metropole byla zesílena bezpečnostní opatření. Zprávy o bezprostřední hrozbě dalšího útoku ale prý nejsou.

  Do pátrání po pachateli, který najel nákladním autem do lidí, se zapojila i švédská kontrarozvědka SÄPO, řekl na tiskové konferenci její šéf Anders Thornberg. Agenti SÄPO podle něj postupují koordinovaně s uniformovanou policií.

 • Švédští policisté zatím v souvislosti s dnešním útokem ve Stockholmu nikoho nezadrželi, nemohou potvrdit ani počet obětí. Řekli to dnes na tiskové konferenci. Ukázali nicméně novinářům obrázek „zájmové“ osoby, s níž se chtějí spojit.

  „Nejsme v kontaktu s osobou nebo osobami, které nákladní auto řídily,“ řekl novinářům policejní šéf Dan Eliasson.

  Oznámil, že v klíčových místech metropole byla zesílena bezpečnostní opatření. Zprávy o bezprostřední hrozbě dalšího útoku ale prý nejsou.

načíst starší události