Spolek Milion chvilek pro demokracii, který organizoval celorepublikové demonstrace proti Babišovi 9. 4., vyzval v pondělí 16. 4. premiéra v demisi k veřejné debatě. Výzva byla zveřejněna na Facebookové stránce iniciativy a zároveň byla doporučeně zaslána přímo Babišovi na Úřad vlády.

Spolek tak reagoval na Babišovo vyjádření na adresu demonstrací: „Samozřejmě nechť lidé protestují. Problém je, že většinou tito lidé nechtějí vést debatu a argumentovat. Já s tím nemám problém. Pokud máme jiné názory navzájem, tak se pojďme o tom slušně normálně bavit, ale já jsem žádný zájem z té strany neviděl.“

Ve výzvě k debatě spolek poukazuje na fakt, že v minulosti s Babišem již třikrát vyjednával o možnosti veřejné debaty, bohužel však pokaždé neúspěšně. Předseda spolku Mikuláš Minář k tomu uvádí: „Jsme rádi, že to nyní vypadá, že se postoj Andreje Babiše změnil a že s námi konečně bude chtít debatovat. Vhledem k tomu, že je premiér veřejnou osobou a že i naše petice za jeho odstoupení došla nevídaného společenského ohlasu, pokládáme za nezbytné, aby naše případné setkání bylo přístupné veřejnosti i novinářům.

Organizátoři petice a demonstrací za Babišovo odstoupení chtějí premiéru v demisi vysvětlit, co je vede k tomu, že proti němu protestují.

Ve výzvě doslova stojí: Rádi Vám přijdeme vysvětlit, proč pokládáme za nepřijatelné, abyste právě Vy byl premiérem naší země, proč proti Vám vedeme petiční kampaň a proč v krajním případě považujeme za nutné dávat náš názor najevo na protestních setkáních.

Podle organizátorů je jedním z důvodů k protestům v ulicích skutečnost, že Babiš podle nich dosud neodpovídal přesvědčivě na mnohé otázky svých kritiků. Místo toho se neurčitě odkazoval na kampaň. Takové vysvětlení ale podle organizátorů nestačí.

Pokud se Andrej Babiš nedokáže srozumitelně obhájit a uvést na svou obranu konkrétní faktické argumenty, pak občanům nezbývá, než proti jeho osobě a chování protestovat v ulicích. Uvidíme, jestli se teď něco změní. My se s Babišem bavit chceme, tak jsme zvědaví, jestli to z jeho strany bylo jen laciné gesto, jak demonstrace odbýt, nebo jestli to myslel vážně“, uzavírá Minář.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora