Petr Jantač posílá otevřený dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi kvůli jeho rozhodnutí jmenovat premiérem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten však podle něj není kompetentní, a to zejména v otázkách týkajících se eura.

Vážený pane prezidente,

dovolte, abychom se na Vás obrátili otevřeným dopisem z důvodu Vašeho záměru jmenovat pana Andreje Babiše předsedou vlády.

Pan Andrej Babiš prohlásil dne 28. listopadu na tiskové konferenci, že „schválení vstupu do ERM II by pro ČR znamenalo pevné kurzy a to, že v podstatě v určitém horizontu vstoupíme do eurozóny a nešlo by s tím nic dělat.“

Tato tvrzení jsou naprostým omylem a pravý opak je pravdou. Vstup do ERM II (Mechanismu směnných kursů – Exchange Rate Mechanism) znamená, že koruna smí kolísat od stanoveného kurzu (tzv. centrální parity) v rozmezí +- 15%. Při současném kurzu cca 25,50 Kč za euro to znamená, že koruna by se mohla pohybovat v intervalu od 21, 67 do 29,32 Kč za euro. ERM II však na rozdíl od tvrzení pana Babiše o „pevném kurzu“ umožňuje ještě výhodnější kurz koruny k euru, protože centrální parita smí k euru posilovat i mimo rozpětí +15%. Platná pravidla tedy nijak nebrání tomu, aby Česká republika zavedla euro klidně třeba v kurzu pod dvacet korun za euro, i kdybychom zítra vstoupili do ERM II s centrální paritou 25,50 Kč za euro. Je poněkud překvapivé, že pan Babiš to neví, protože Slováci této možnosti využili k tomu, aby přijali euro v mnohem výhodnějším kurzu, než by jim umožnila volná hra tržních sil.

Dalším omylem pana Babiše o ERM II je jeho představa, že zařazení koruny do ERM II znamená, že v určitém horizontu vstoupíme do eurozóny. Pobyt koruny v ERM II může vláda kdykoli ukončit. Na druhou stranu může tento pobyt trvat dlouhou dobu, třeba i desítky let, kdy by česká vláda mohla podle aktuální situace posuzovat výhodnost či nevýhodnost zavedení eura. Nikde není napsáno, že po dvou letech v ERM II musí Česká republika přijmout euro. Pobaltské státy měly své měny v ERM II mnohem delší dobu než předepsané dva roky. Dánská koruna je v ERM II po celou dobu jeho existence, i když Dánsko si vyjednalo trvalou výjimku z povinnosti přijmout euro.

Vážený pane prezidente,

Vaše nezapomenutelné „ostrůvky pozitivní deviace“ máme neoddělitelně spojené s Vaším mnohokrát veřejně projeveným odhodláním jmenovat do ústavních funkcí uchazeče na základě jejich odborných kvalit. Proto bychom Vás chtěli upozornit na citované výroky pana Andreje Babiše. Pan Andrej Babiš projevil mezery v elementárních politických znalostech týkajících se přijetí eura, tedy jedné z nejvýznamnějších politických otázek pro budoucnost českého národa. Neváhal přitom lehkomyslně prohlašovat mylné úsudky v záležitostech, kterým zjevně nerozumí. Vzhledem k tomu, že ani téměř čtyři roky ve funkci ministra financí nepomohly panu Andreji Babišovi k osvojení si elementárních informací o problematice přijetí eura, považujeme jeho odborné nedostatky za neodstranitelné. Je zřejmé, že není dostatečně odborně připravený k tomu, aby zastával funkci předsedy vlády. Na zmíněné tiskové konferenci pan Andrej Babiš také prohlásil, že okamžitě po jmenování se vypraví do Bruselu, aby tam vykládal své názory o euru. Zatímco jako předseda ANO dělá pan Andrej Babiš ostudu jenom sám sobě a svému hnutí, po jmenování předsedou vlády zostudí v Bruselu celý český národ.

Podle ústavy naší země se předsedou vlády nestává automaticky šéf vítězné strany, ale osoba jmenovaná prezidentem. Účel této pravomoci prezidenta vidíme v tom, že prezident může posoudit kompetentnost a celkovou vhodnost uchazečů o funkci předsedy vlády pro tento post. Vítězem voleb nebyl pan Andrej Babiš, ale hnutí ANO. V hnutí ANO se určitě najde dost lidí schopných zastávat post předsedy vlády. V současné politické situaci jste Vy, vážený pane prezidente, jediným člověkem, který zjevně odborně nepřipravenému a nekompetentnímu Andreji Babišovi může uzavřít cestu ke křeslu předsedy vlády. Jak praví český filmový klasik: Když je někdo jediným člověkem, který může udělat nějakou věc, tak ji ten člověk udělat musí. Proto se na Vás obracíme, abyste nejmenoval Andreje Babiše předsedou vlády.

S úctou

Petr Jantač

V Praze dne 30.11.2017

S tímto otevřeným dopisem projevili písemný souhlas formou e-mailového sdělení autorovi pánové Jan Kasl, Ladislav Janda, Daniel Kroupa, Evžen Nešpor a Jan Payne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner