Tomáš Hradílek, signatář Charty 77 se rozhodl zemřít, pokud Miloš Zeman nestáhne svoji kandidaturu na prezidenta. Navenek jde o výzvu prezidentu Zemanovi, aby už nekandidoval a ukončil své neblahé působení v čele státu, ale ve skutečnosti oslovuje jeho rozhodnutí nás všechny. T. Hradílek není naivní a ví, že to Miloš Zeman neudělá. Ví, že přesto nemá jinou cestu. Měli bychom pochopit, že ve skutečnosti nejde jenom o Miloše Zemana, ale o nás. Jde o to, kolik ještě vydržíme. Jeho rozhodnutí připomíná rozhodnutí Jana Palacha a Jana Zajíce. I oni apelovali na občanskou  společnost a toužili oživit v ní pozitivní životní síly. Liší se pouze doba a zvolený způsob odchodu. Mezi těmito osobnostmi jde o střet mezi idealismem a pragmatismem. Jde o hledání pravdy a pravdivých postojů ve střetu s mocí, přetvářkou a cynismem. Tomáše Hradílka nikdo nezastaví. Na řadě jsme my. Všemi nenásilnými demokratickými prostředky je třeba říci dost.

Každý z nás může hledat, co může a musí. Jenom tak můžeme odpovědět na výzvu Tomáše Hradílka.

Dopis prezidentovi

Vážený pane prezidente,

obracíme se na Vás ve věci Tomáše Hradílka, který jak víte se rozhodl držet hladovku až do úplného konce, pokud nevyhovíte jeho apelu , abyste již znovu nekandidoval. Jste ve věku, kdy je možné i důstojné opustit kariéru a věnovat se své duši a svému zdraví.  Sledujeme v přímém přenosu, jak Vám ubývá sil a jak se pro Vás výkon funkce stává stále namáhavější. Vyslovil  jste se, že pro prezidenta je důležitá hlava a ne nohy. Není to pravda. Prezident potřebuje obojí. Především však potřebuje k výkonu své funkce sílu, kterou již nemáte. Kromě toho máme obavy, že ani Vaše hlava Vám už neslouží tak, jako dříve. Citujete nepřesně, dáváte do oběhu nepravdy, jste ochotný na veřejnosti stát vedle nejhorších sil v zemi a to nesvědčí o dobrém fungování rozumu.

Proto Vás prosíme: Ustupte, odpočívejte a umožněte žít statečnému člověku, signatáři Charty 77 Tomáši Hradílkovi , který se celý život snaží žít v pravdě. Tím uzavřete své prezidentské období tím nejlepším možným způsobem a dosáhnete úcty i těch, kteří s Vámi a vašimi činy nesouhlasí.

Přejeme Vám hodně zdraví

Táňa Fischerová

Petr Havlík

Svůj podpis můžete připojit ZDE.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner