Otevřený dopis fanouška fotbalového týmu FC Slovan Liberec Pavla Schnirche řediteli klubu Liboru Kleiblovi:

Vážení,

rád bych se obrátil na vedení Slovanu Liberec, zejména a jmenovitě pak na p. ředitele Kleibla s několika dotazy – začal bych tím, proč před zápasem právě s Plzní, s níž je spojován estébák ve vedení FAČR (zde zřejmě bude lepší titulovat zkratkou s.) Berbr, se na hřišti fotí s člověkem, který s Libercem má společného … (nechť si každý doplní sám) a s jednim z kandidátů za jeho „hnutí“ (byť ten aspoň s Libercem něco společného má)? Dovedete si představit, že by třeba v Německu využil bundesligový stadion někdo takovou měrou spojený s nacistickym režimem, popř. poté s komunistickou Stasi/SED (východoněmeckou obdobou KSČ)?

Jaký signál tím vedení hodlalo vyslat smerěm k nám, divákům? Popř. k městu, které je i dle webu Slovanu vlastníkem stadionu – měl k tomu Slovan svolení tohoto vlastníka, bylo to v souladu se smluvními vztahy mezi Slovanem a městem, či „instrukcemi“ pro vstup do tohoto areálu, které mj. p. ředitel podepsal? Nebo to tedy mám chápat tak, že můj milovaný klub otevřeně podporuje hnutí, které nemálo lidí označuje za korporátfašistické? (Za jinou situaci považuji, když např. zaměstnanci klubu kandidují za nějaký politický subjekt, což samozřejmě nelze nikomu zakazovat.)

Jaký vztah k politické kultuře u lidí za toto odpovědných mám očekávat, když se jsou schopni podílet na kampani, vedené člověkem, kterého PSP ČR vydá ke stíhání za zřejmě tak rozsáhlou trestnou činnost, že může jít i o poškození finančních zájmů EU? Máme snad očekávat, že příště např. dorazí „též bývalý“ vrah Jiří Kajínek, popř. „šmejdi“, prodávající hrnce a deky za desetitisíce?

Slovan tedy už nechce vést děti, které v něm trénují, k tomu, aby z nich vyrostly bytosti rovné, férové apod., nebo to není obsahem věty, která je na webu u mládeže – „Dbá se však i na mimosportovní rozvoj mladých fotbalistů…“ – znamená to snad, že to, co presentuje hnutí osoby, která je vydána PSP ČR, je tím, co chce Slovan mínit tímto mimosportovním vývojem? (Že to je vlastně totéž hnutí, které Slovanu svými návrhy v oblasti EET de facto znemožnilo mít příjem z bulletinů, je snad jen třešničkou na tomto dortě, za který by se nemuseli stydět ani pohádkoví pejsek s kočičkou.)

Nebo mám tomu snad rozumět tak, že i Fanprojekt Slovanu teď má být zatahován do kampaně člověka, který sám bývá označován i přes snad jen jím tvrzený útěkem před mečiarismem „ekonomickým migrantem“ (a poté chce údajně proti nim bojovat)? Či to má znamenat, že kterákoli politická strana (či subjekty, naznačené výše) může využít stadion pro svou kampaň – na koho se tedy mám obracet, pokud je tomu tak? Uvědomil si někdo, že např. zobrazovaní (je otázkou zda plnoletí) hráči našeho klubu jsou zatahování do kampaně hnutí, přestože nová legislativa tuto činnost limituje a svazuje poměrně pevnými pravidly?

Rád bych též uvedl, že jde o osobu, která své bývalé kolegy z vlády měla dle médií a „odposlechů“ titulovat sv.ně, de.il, kr.va, která chlastá; o svých bývalých podřízených pak říkat pí.a zhrzená, zrzavá, co jsem ji vyhodil; státní záspupkyně pak pro něj může být sv.ní atd.? Společně s heslem „respect“, které prosazuje UEFA (o propojování fotbalu s politikou nemluvě), je to dle mého chucpe.

S pozdravem a přáním toho, že můj milovaný klub již nikdy nebude hrát takto podřadnou úlohu v kampani „bývalého“ komunisty, ani příslušníka jiné totalitní strany.

Pavel Schnirch, Liberec 10.09.17

PS: tento text píši jako soukromá osoba – fanoušek Slovanu (což mi doufám kroky vedení, na které nyní své dotazy směřuji, do budoucna nezhnusí), nikoli z pozice kandidáta do PSP, ani z pozice ve Fanprojektu Slovan Liberec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora