To otrávení Skripala novičokem přichází Rusko dost draho.
Ruský rubl poklesl ve čtvrtek na nejnižší úroveň vůči dolaru za poslední dva roky. Stalo se to poté, co Spojené státy vyhlásily nové sankce vůči Moskvě kvůli útoku nervovým plynem na bývalého agenta KGB Sergeje Skripala v Británii. Zprávu přinesla agentura AFP.
Washingtonské opatření vedlo k tomu, že rubl poklesl ve čtvrtek ráno na 66,48 dolaru vůči dolaru, což je nejnižší hodnota od listopadu 2016.
Poslední vlna sankcí se také projevila na indexu ruského akciového trhu RTS, který klesl o 3,2 procenta a index MOEX o téměř 1,2 procenta. Došlo i na ruské banky. Akcie státem vlastněné Sberbank poklesly o 4,7 procenta.
Americké ministerstvo zahraničí oznámilo nové sankce ve středu a označilo je za odpověď na „použití nervové látky novičok při pokusu zavraždit britského občana Sergeje Skripala“a jeho dcery Julie v březnu.
Cílem nových sankcí je potrestat vládu prezidenta Vladimira Putina za to, že „používá chemické nebo biologické zbraně v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová ve svém prohlášení.
Další oficiální úředník ministerstva zahraničních věcí řekl novinářům, že vláda se rozhodla předběžně odmítat prodej „amerických technologií citlivých na národní bezpečnost“ do Ruska. Ty vyžadují schválení federální vládou. Takové technologie se často používají v elektronických zařízeních a jejich vývoz se povoloval případ od případu. Tento krok by mohl přerušit export takových položek do Ruska a jde řádově o stovky milionů dolarů, řekl úředník, který si vyžádal anonymitu.
Ruská ekonomika je stále postižena mezinárodními sankcemi uvalenými v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu a také ji zpomaluje prudk pokles cen ropy.
Rusko se po dvou letech recese vrátilo v roce 2017 k mírnému růstu v roce 2017, ale zdaleka nedosahuje takových čísel, jako za prvních dvou prezidentských obdobích Vladimira Putina. Tehdy se mohl ruský prezident opřít právě o vysoké ceny ropy a ekonomika rostla, což přispívalo k jeho popularitě. Ta nyní ovšem poněkud klesá, protože se připravuje důchodová reforma, která zvýší odchod mužů i žen do důchodu o několik let a mnozí Rusové se pak důchodu nikdy nedožijí. Kvůli embargu na dovoz západních potravin, což má být odveta za sankce,zase stoupá cena a klesá kvalita.
Jak se ale dozvídáme, „slavný ekonom Michail Chazin v rozhovoru pro Sputnik“ sděluje, že krize roku 1929 byla ve srovnání s tím, co je před námi, procházka růžovým sadem a v západní Evropě očekáváme pád okolo 50 % a světová ekonomika podle prý klesne o 30-35 %. O Rusku se tam nic neříká.
V každém případě by si Rusové asi měli dát pozor a zvážit, jestli chtějí ještě někoho někde otrávit. Neprospívá to už ani ekonomice.