Hradní mluvčí Jiří Ovčáček velice ostře reagoval na dotaz novinářky serveru iRozhlas.cz. Urazilo ho, že se ptala na zdraví prezidenta Miloše Zemana, jehož jisté nedostatky se opět projevily při zahraniční návštěvě Polska. Ovčáček se rozčiluje, jenomže si neuvědomuje, že zdravotní stav hlavy státu (které je přece podle mluvčího i podle lékařského konzilia skvělé) je veřejným zájmem. Jedná se o nejvyšší ústavní funkci a o velitele ozbrojených sil.

Kameramani a fotografové byli požádáni, aby nepořizovali záznam z odchodu Miloše Zemana po tiskové konferenci v Polsku. Je to situace, která se opakovala již několikrát – mj. také na prezidentských krajských cestách se jeho ochranka postavila tak, aby nebylo možné prezidenta vidět například na schodech. Proč?

Kdyby přece Pražský hrad normálně prezentoval, že prezident prostě má viditelné zdravotní problémy, bylo by všechno v pořádku. Jenomže Zemanovo okolí jako by se předhánělo v tom, kdo dokáže lhaním a urážením ostatních více upozornit na to, že pravda se v prezidentově okolí prostě nenosí.

Ovčáček označuje za odpornost dotaz, zda se zástupci České republiky snaží, aby novináři nemohli přinést svým čtenářům a divákům přinést důkaz o tom, že prezident republiky má zdravotní problémy, které mu mj. brání v chůzi. Mluvčí ale na problém sám upozorňuje, protože kdyby prostě a jednoduše odpověděl, věc by byla vyřešená.

Čeká nás ještě téměř pětileté Zemanovo funkční období. Uvidíme, jaké odporné dotazy budou novinářům zakázány v budoucnu.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora