Postoj mluvčího prezidenta republiky k útoku spojenců na diktátorský režim Bašára Asada v Sýrii vyvolal rozvášněné reakce. Jejich nejvýraznějším aktérem se ovšem stal sám Jiří Ovčáček. Zemanův muž v diskuzi velmi brzy ztratil argumenty a začal ostatní účastníky diskuze na Twitteru urážet a posílat je se zbraní v ruce do Sýrie. Za to si vysloužil pěknou řádku pobouřených odpovědí.

Je jasné, že prezidentův mluvčí musí za každou cenu plnit roli hlásné trouby hradního pána, která reaguje na dění ve světě i ve chvíli, kdy je Zeman evidentně mimo rámec politiky vlastní země. Stejně tak se to stalo i po bombardování spojenců, které na Hradě vyvolalo vlnu nevole, protože nebylo v ruském zájmu.

Ovčáček tedy místo oficiálního vyjádření hlavy státu k důležité zahraniční události napsal na Twitter pouze: „Vojenské řešení je vždy až to poslední.“ Na to mu odpověděla dívka, která připomněla, že útok byl podpořen i generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

V tomto okamžiku už zřejmě začal další z Ovčáčkových záchvatů, v jejichž průběhu zkouší na sociálních sítích urazit co nejvíce lidí v nejmenším možném časovém rozpětí. „Přestaňte tady planě žvanit a přejděte k činu. Zbraň do ruky a jděte bojovat do Sýrie!“ zareagoval podrážděně hradní mluvčí. „Ztrácíte čas. Nedělejte hrdinku na Twitteru. Syrské bojiště Vás očekává,“ dodal.

Později se Ovčáček dostal ještě do jedné výrazné výměny názorů, tentokrát s válečným veteránem, který mu napsal, že by ho vedle sebe ve válce nechtěl.  „Asad se třese hrůzou při představě, že proti němu vyrazí do boje místní bojechtivé osazenstvo Twitteru. Na Damašek!“ komentoval Zemanův mluvčí, už ve zjevné argumentační nouzi.

„Já jsem na rozdíl od vás na misi byl. Viděl jste někdy na vlastní oči ustřelenou nohu? Pořádnou práci nechte chlapům,“ odpověděl komentující Ovčáčkovi. Ten už se vzmohl jen na zoufalou poslední reakci.  „Tak co tu ještě děláte? Proč už nemíříte do Sýrie?“ napsal nervózní Zemanův zaměstnanec.

Je naprosto neuvěřitelné, že mluvčí prezidenta jednoho ze států Severoatlantické aliance předvádí na svém oficiálním profilu tak dětinské představení, jehož obsah je zároveň v příkrém rozporu se spojeneckými závazky a s politikou vlastního státu. Za Ovčáčka a jeho šaškárny i nekulturnost přitom nese osobní vinu prezident Miloš Zeman. Ovčáček je jeho vizitkou.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora